Mitä minä, 24vuotias lähden opiskelemaan jos haluan hyvän palkan tulevaisuudessa?
Olen 24vuotias nainen, eikä minulla ole peruskoulun jälkeisiä opintoja.
Haluaisin saada noin 3000 euron nettopalkan tulevaisuudessani. Minusta se on todella hyvä palkka sinkulle ja lapsettomalle, jota haluan olla myös tulevaisuudessa.
Olen aika hiljainen ja introvertti, joten inhoan asiakaspalvelua. En myöskään halua olla lääkäri.
Mitä minun kannattaisi lähteä opiskelemaan? Asun helsingissä, enkä halua muuttaa muualle opintojen tai työn vuoksi.
Kiitos jos haluatte auttaa !:)
Kommentit (12)
Olet aika myöhään liikenteessä. Ekana tulee mieleen joku KTM tai tekninen dippainssiys. Noihin ei tosin hirveän hyvin peruskoulupohjalta ponnisteta.
Vaihtoehtoisesti myös jotkut metallimiehet, LVI-asentajat ja putkarit tienaa hyvin. Tai lennonjohtajat. Siitä vain hakemaan ja opiskelemaan.
Avoimen väylän kautta voi ponnistaa yliopistoon vaikka ei ole käynyt peruskoulun jälkeen lukiota tai amista. Opinnot tosin maksavat, mutta sinun tilanteessasi paras ratkaisu.
Joko käyt lukion ja menet papereilla, amiksen ja menet pääsykokeella tai sitten suoritat tarpeellisen määrän avoimen opintoja hyvällä arvosanalla ja menet sisään avoimen haussa peruskoulupohjalla, mutta yliopistoon tiesi siis vie.
Riippuu toki siitä, mitä osaat nyt ja mitä mielenkiintosi ovat, mutta koodaaminen ym. tietotekniset alat voivat viedä menestykseen. Tosin nykyään alalla kuin alalla yliopiston käyneenä on kaikenlaita tiimipalaveria ja sosiaalista myyntipöhinää, mutta hyvällä tuurilla löytyy työ, missä nämä ovat pienempi osa työtä.
Tiedän, olen myöhään liikenteessä. Paras vaihtoehto olisi ollut aloittaa opiskelu jo 16vuotiaana, mutta toiseksi paras vaihtoehto on nyt. Voisin aloittaa aikuislukion tai nettlukion. Mutta mitä sen jälkeen?..
Ap
Vierailija kirjoitti:
Tiedän, olen myöhään liikenteessä. Paras vaihtoehto olisi ollut aloittaa opiskelu jo 16vuotiaana, mutta toiseksi paras vaihtoehto on nyt. Voisin aloittaa aikuislukion tai nettlukion. Mutta mitä sen jälkeen?..
Ap
Et sä myöhässä ole, ihan hyvin ehtii nytkin. Tuossa ylemänä sulle on jo ehdotuksia, mutta sun pitäisi myös kertoa että mitä osaa ja mikä kiinnostaa, niin helpompi on täälläkin sitten jotain ehdotella.
Oikeustiede,Kauppatiede, lääketiede, hammaslääketiede ja joo, toi lennonjohtaja, jos fuunariammattia mietit. Tai sitten lphdet opiskelemaan koodariksi
Katso tosiaan myös että ala vähän kiinnosta, muuten tulee ikävät fiilikset. Jossain tutkimuksessa väitettiin että palkankorotus ilahduttaa vain kuukauden tai pari. Enemmän hyvää mieltä tulee siis työn mielekkyydestä juuri itsellesi.
Paras keino päästä noihin tuloihin on itsensä myyminen!
Vierailija kirjoitti:
Oikeustiede.
Yhessä keskustelussa sanottiin että jostain lakifirmasta oltiin sanottu että lakimiehen ammatti robotisoidaan pian tulevaisuudessa?? Pitääköhän paikkaansa...
3000e kuussa nettopalkka on jo ylimmän desiilin palkka. Se ei siis ihan helpolla tule.
Missä olet hyvä, ja mikä kiinnostaa? Esim matematiikka? Mitä olet tehnyt viimeiset 8 vuotta peruskoulun jälkeen? Kuinka pitkään olet valmis opiskelemaan ja millä sen rahoitat?
Yliopistoon, mut sitä enne siun pitäs käydä lukio