Pfizerin toimitusjohtaja myi 60 %:a osakkeistaan rokotteen julkaisun jälkeen
https://twitter.com/businessinsider/status/1326454622140174336?s=21
Ei taida tuo särkylääke johtaa mihinkään.
Kommentit (12)
Ei näytä hyvältä. Rokote ei ehkä anna kovin pitkäaikaista suojaa, mutta nyt oli oikea aika mennä mökille osakkeiden myynnistä saadun rahakasan kanssa?
Tosta nousi hirvee haloo ulkomaisilla osakekeskustelupalstoilla. Taitaa olla ettei Pfizer taida oll mikään raketoijayhtiö. Itse pidän osinkojen vuoksi, joita maksetaan ihan kivasti.
Selvää markkinakusetusta. Uutinen ulos, osakkeet lihoiksi ja sitten taloja ostamaan. Ihme, että tuo on sallittua edes.
Vierailija kirjoitti:
Jätti kuitenkin 40% jos rokote sattuukin toimimaan.
Yhtiön säännöt eivät varmaan anna lupaa myydä kaikkia kerralla. Puolen vuoden päästä sitten loput ja nauraen pankkiin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jätti kuitenkin 40% jos rokote sattuukin toimimaan.
Yhtiön säännöt eivät varmaan anna lupaa myydä kaikkia kerralla. Puolen vuoden päästä sitten loput ja nauraen pankkiin.
Pfizer pn lääkejätti, joka takoo tulosta oli koronarokote tai ei. Ymmärtäisin tuon kommentin jos kyse olisi yhden tuotteen yrityksestä, mutta nyt puhutaan Pfizerista.
No siis toi on ihan valtava yhtiö, että yksi koronarokote ei oikeuta tuollaista markkina-arvon muutosta. Olisin minäkin myynyt ja ostaisin ehkä takaisi kunhan markkina vähän suhteuttaa asiaa.
Jos ei toimitusjohtaja usko omaan firman menestykseen niin miksi joku sijoittaja laittaisi rahansa kyseiseen lafkaan? Vähän huono signaali muille jos johto alkaa myydä osakkeitaan.
Holdaan hyvää yhtiötä. Joulukuussa kilahtaa taas osingot tilille.
Minkä takia juuri ennen koronaa todella monet isojen yhtiöiden johtajat astuivat alas virastaan?
https://edition.cnn.com/2020/05/22/investing/moderna-coronavirus-vaccin…
Modernalla tekivät saman jo keväällä.
Sattumaa vain...
Jätti kuitenkin 40% jos rokote sattuukin toimimaan.