Aborttia vastustavat!
Pidetään keskustelu asiallisena, haluaisin kuulla järkeviä perusteluita näihin tilanteisiin. Ei haukkumista ja piikittelyä.
Ensiksi haluan että jokaisessa tilanteessa huomioitaisiin se, että raskaus on aina terveysriski ja synnytys voi olla hengenvaarallista. Synnyttäjällä voi olla ennestään lapsia jotka kärsisivät tai synnyttäjä saattaa itsekin olla vielä lapsi.
1. Tilanne, että äiti kuolee synnytykseen tai raskauden komplikaatioihin, ei olisi lasta halunnut eikä olisi lapsella muutenkaan tukiverkkoja. Kuka kantaa vastuun äidin kuolemasta, jonka on aiheuttanut sikiö jota ei saanut abortoida. Onko äidin henki teistä toissijainen, kun riskit on aina tiedossa?
2. Jos edellinen tilanne tapahtuisi ja raskaus sai alkunsa raiskauksen seurauksena. Kuka jälleen kantaa vastuun? Lapsi eläisi koko elämänsä siinä tiedossa että on julman ja törkeän teon lopputulos ja sen teon seuraus oli myös biologisen äidin kuolema.
3. Onko teistä inhimillistä että lapsi synnyttää lapsen? Miten sikiö tai alkio on enemmän tärkeä kuin se lapsi joka on raskaana?
4. Miksi naisen tulisi vastoin tahtoaan kärsiä raskauden seuraukset ja vaarantaa henkensä jos ei ole lasta halunnut ja esim. ehkäisy petti? Miksi se alkio ja sikiö on saatava ulos toisen hengenkin uhalla?
5. Miksi kaikkien pitäisi ajatella niin että oma henki, tarpeet ja terveys on toissijainen asia kun puhutaan alkiosta ja sikiöstä?
6. Miten perustelette että jo syntynyt lapsi on sama asia kuin alkio? Toinen on lapsi ja toinen ihmisen alku. Toinen pärjää fyysisesti omillaan eikä ole riippuvainen äidistään samalla tavalla kuin alkio ja sikiö. Ajattelu sekä tietoisuus on eri tasolla kuin alkiolla ja sikiöllä. Miten näistä saatte tasa-arvoisia keskenään?
Jos perustelet kaiken uskon kautta. Miksi ajattelet että juuri sinun käsitys on oikea ja siksi koko maailman pitäisi ajatella samoin. Miksi sinun näkemys on fakta ja muiden fiktiota? Tässä tulee miettiä se, että tieteeseen perustuva väite on todistettavissa mutta uskon asiat eivät ole.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Eikö ketään?
Ei. Abortinvastustajat eivät pysty antamaan vakuuttavia perusteluita yhteenkään kysymykseesi. Sen verran heillä leikkaa, että pelkkä "mutta kun se on M-U-R-H-A!" ei taida riittää vastaukseksi. Siispä ovat hipihiljaa kuin hiiret.
Lisään vielä että itse ymmärrän jos ei voi aborttia koskaan tehdä henkilökohtaisista syistä. Sitä en enää ymmärrä miksi muiden pitäisi tällaisessa asiassa kokea samoin.
Ap