Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua! miksen laihdu?

Vierailija
04.06.2009 |

siis ei ole vielä huima aika kyseessä, mutta ihmettelen vaan, kun housut melkein enempi piukottaa kun pari viikkoa sitten. eli olen nyt puolisentoista viikkoa ollut mässäilemättä. sitä ennen söin joka päivä hirmuiset määrät suklaata ja muuta herkkua. nyt olen ollut oikeastaan kokonaan ilman herkkuja (pari karkkia on voinut mennä muutamaan otteeseen mutta siis entiseen verraten) ja pienentänyt ja keventänyt ruoka-annoksia. liikunta on pysynyt suht samassa, ehkä vähän lisääntynyt, eli koko ajan olen aika paljon liikkunut, kolmisen kertaa viikossa käyn jumpassa tai salilla ja lisäksi lähes joka päivä teen arkiliikunnan lisäksi puolen tunnin reippaan kä velylenkin. tiedän, ettei hetkessä paino putoa, mut luulisi, että ainakin vähän tuntuisi jo? vettä juon ainakin tarpeeksi myös.

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä odotin, että täältä sais jotain vinkkiä/tukea. voisko joku kommentoida :(

Vierailija
2/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olet tänään syönnyt ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

melonia, lounaaksi pienen lautasellisen täysjyvämakaronia ja kaksi lihapullaa, välipalaksi äsken banaanin ja mustikoita. lisäksi vettä ja vissyä. eniten tosiaan hämää se, että muutos aiempaan on todella iso, etenkin lasten mentyä nukkumaan iltaisin aloitin ison mässäilyn, joka nyt on jäänyt ja tuntuu, että olisi reilua, että housut edes vähän helpommin menisi kiinni!!! ap

Vierailija
4/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolmannella viikolla, joten yritä olla kärsivällinen!!

Vierailija
5/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolikas leipä ????



Vähennä makaroonin määrää ja lisää kunnon lihaa. Syöt aivan liian vähän proteiinia. Protsku pitää vatsan kylläisenä, ei hiilarit. Mustikat ja marjat ovat hyviä ja ei banaanikaan paha ole.

Mutta se kunnon ruoka on tärkein.



Elimistösi on mennyt säästöliekille tolla sun ruokavaliolla.

Vierailija
6/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikinä kauheasti syö lihaa... aamulla vaan ei nälätä, siksi ei tuon enempää sillon. illalla syön sitten kunnon aterian, vaikkapa ruokaisan salaatin (jossa kanaa tai kalaa ja jotain juustoa) ja lisäksi vaikka tummaa leipää ja jotain hedelmää. eli mielestäni en kauhean vähää kuitenkaan syö, vähän vähemmän kun ehkä keskivertosuositus, koska koitan laihduttaa, mutta en jaksa nälässä olla. eli heti kun nälkätunne alkaa tulla, otan vaikkapa leivän.mutta siis aikaisempaan iso muutos. eli tuohon säästöliekkijuttuun en kyllä uskoisi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

säästöliekillä. Vähennä hiilareiden määrää, lisää protskuja. Syö vaikka aamuisin pari viipaletta leipää ja lounaalla makaroonia, mutta iltaa kohden ei kannata syödä hiilareita, mun kohdalla toimii ainakin näin. Joku n. 100gr keitettyä makaroonia ois ok kokoinen annos puolilta päivin, täytä puolikas lautanen kasviksilla niin että vatsa on täynnä ruokaa (porkkanaraasteella, salaatilla, täytetyillä uunikesäkurpitsoilla, mozzarella (kevyt)-tomaatilla ym). Syö 0% jugurtteja välipalalla ja jälkkäriksi, suosi leivänpäällä kevyitä kalkkunaleikkeitä, jauheliha kannattaa korvata kalkkunanjauhelihalla. Kinkku kanssa suht kevyttä ruokaa.

Vierailija
8/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastauksia ja samalla syön isoa ruisleipää, jossa vähän levitettä ja kolme kalkkunaleikettä. en tiedä onko sitten huono taktiikka, kun syön vähän väliä melkein jotain...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelet 0% jukurttia?

Vierailija
10/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa siltä, että olet alkanut syödä ns. laihdutusruokaa, jota et kuitenkaan jaksa syödä loppuelämääsi. Proteiineja saat varmastikin liian vähän.



Menee vähän mainostamisen puolelle, mutta kokeile vaikka syöttää päivän syömisesi sellaiseen palveluun kuin Kiloklubi, se ei maksa mitään. Saat ainakin tietoa, paljonko kaloreita oikeasti tulee (veikkaanpa että ihan liian vähän) ja paljonko saat hiilareita ja protskuja. Protskuja tarvitset riittävästi siihen, ettet laihduta pois kaikkia lihaksia.



Tärkeintä olisi syödä niin, ettet ole dieetillä, elimistösi huomaa sen kyllä ja alkaa pistää vastaan. Varsinkin jos olet ennen mässäillyt ja nyt vähentänyt ruokaa radikaalisti, niin kroppasi luulee, että nälänhätä on koittanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

liity sinne! Mä olen nyt 3kuukaudessa pudottanut sen avulla 6kg ja toisaan mitään en ole itseltäni kieltänyt! Annoskoot vaan pitää järkevinä niin voi syödä melkein mitä vaan. Hesellä käyn noin kerran viikossa, suklaata menee pari kertaa viikossa ja jäätelöä joka päivä! Silti pallot aika vihreänä, mitä nyt herkut joskus punottaa... (kiloklubi kommentoi päivän syömisiä eri värisillä palloilla).

Vierailija
12/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

syön vähän vähemmän kun ehkä keskivertosuositus, koska koitan laihduttaa, mutta en jaksa nälässä olla. eli heti kun nälkätunne alkaa tulla, otan vaikkapa leivän.

Haa! Tässä vika. Eli säännöllinen ateriarytmi on tärkeää. Jos vatsa ei kunnolla aterialla täyty, niin aika pian alkaa nälkä kurnimaan ja tekee mieli laittaa jotakin suuhun. Kun vatsassa on koko ajan ruokaa, (esim leipää=hiilareita->muuttuu sokereiksi ja sitten rasvaksi) ei elimistö rupeakaan polttamaan kehon rasvavarastoja, uutta energiaa poltettavaksi kun tulee jatkuvasti suun kautta.

Eli: syö aamiainen, lounas, välipala ja iltaruoka + kevyt iltapala. Syö vatsa täyteen ruoalla erityisesti kasviksista ja hedelmistä hiilareiden sijaan (toki proteiinia unohtamatta). Iltapalalla tosiaan vaikka mustikkasoppaa, kuppi teetä (makeutettua, ei sokeria) ja hedelmä+ 0% jugurtti.

Ja jos nälkä silti yllättää, niin syö omena sen leivän sijaan aterioiden välissä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiloklubi onkin hyvä vinkki ja tuossa olivarmaan järkeä, ettei pitäisi koko ajan syödä. lisää otan mielellään kommentteja!

Vierailija
14/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kevyempää kuin normijugurtit. En asu Suomessa, en tiedä saako noita teiltä, mutta meillä täällä ne on myös sokeroimattomia. Eli kaloreita niissä ei juurikaan ole. Kevyeksi vatsan täytteeksi siis suosittelen.

nii, oisin vaan kysynyt että mihin tarkoitukseen suosittelet 0% jukurttia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sun täytyy syödä säännöllisesti 5 kertaa päivässä.

aamiainen(ruisleipää voilla,juustolla ja kananmunanvalkuaisella)pitää nälkää pitkään.

lounas (sisältäen puolilautasta kasviksia)

välipala(esim hedelmiä, marjoja tmv..)

päivällinen(sisältäen myös kasviksia)

iltapala(jotakin vaikkapa hedelmä, leipä päällisten kanssa)



Tässä nyt vaan esimerkkejä.

juo paljon vettä(n 1,5-2 litraa päivässä)

Vierailija
16/17 |
04.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritän syödä mahdollisimman vähä hiilihydraattista ruokaa ja seuraan laihtumista mittanauhalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kaksi