9vrk:n etelänloma (Kreikka), lapset iältään 7v, 6v ja 2x1v.
Olisi tarkoitus ottaa kaksi mukaan ja jättää kaksi kotiin mummin ja papan kanssa (asuvat kanssamme eli todella tuttuja ihmisiä ;)
Miten olisi järkevintä tehdä, ketkä jää ja ketkä lähtee? On tietenkin itsestäänselvää, että seuraavalle reissulle pääsee sitten nyt kotiinjäävät. Matka tarkoitus tehdä elokuussa, iät laitettu matkan hetkellä (kaksoset täyttää heinäkuussa vuoden)
Ja kun kuitenkin joku kauhistelee, että miksei lähdetä koko perhe, niin
-liikaa lapsia kahdelle ihmiselle vieraassa paikassa
-haluamme, että loma on LOMA
-säästyy rahaa
-tarjouspaketti on nimenomaan 2+2 suunnattu
-uskon, että lapset eivät tästä traumatisoidu, koska ovat kotonaan ja todellakin läheisten ihmisten hyvässä hoidossa
Kommentit (10)
..jätätte tietenkin nuo nuorimmaiset kotiin. 7- ja 6-vuotiaat nauttivatkin lomasta ihan toisella tavalla kuin yksivuotiaat. Ja heille on myös seuraa toisistaan.
Toinen vaihtoehto on ottaa 7-vuotias ja toinen yksivuotiaista. Seuraavalle lomalle lähtisi sitten toinen kaksosista ja tuo 6v.
Liian raskasta isovanhemmille jäädä kahden pienen kans kotiin
ja
ei käy tippaakaan lomasta, jos teillä on kaks pikkutaaperoa mukana
vain jaksavat pienimpien kanssa. Isommat lapset ovat varmaan pienten synnyttyä jääneet monessa asiassa hiukan vähemmälle eli nyt he saisivat ihan omaa aikaa vanhempien kanssa. Ja toki isompien kanssa on helpompi matkustaa, ja saavat matkasta enemmän irti, nauttivatkin enemmän.
He ymmärtävät todella hyvin, mistä lomassa on kyse. Ennen lomaa ja sen jälkeen. Ymmärtävät siis, mistä jäävät paitsi, jos heitä ei huolita mukaan.
Ei missään nimessä ainakaan niin, että yksi iso lapsi ja yksi pieni mukaan. Kaikista huonoin vaihtoehto!
Ette voi ainakaan ottaa 6 vuotiasta ja pientä. Se olisi erittäin väärin esikoista kohtaan. Lapset eivät ymmärrä että sitten seuraavana vuonna... ei onnistu.
Joko jäätte kaikki kotiin tai sitten jätätte pienimmät.
Pitää nyt vähän ajatella asiaa lastenkin kannalta eikä itsekkäästi.
Eli suosittelen mukaan 7- ja 6-vuotiaita. Vuoden vanhojen kanssa saa pakoilla paahdetta ja on koko ajan enemmän tai vähemmän kiinni hoitohommissa. Vanhemmillekin voi tuntua "enemmän lomalta" kun isommat lapset leikkivät välillä hetkiä jo keskenään.Tämä tietysti silloin jos isovanhemmat jaksavat kahden yksivuotiaan kanssa. Meillä lomaillaan aina kaikkien neljän lapsen kanssa koska hoitopaikkaa heille tai osallekaan heistä ei viikoksi löydy. Ja neljän alle 10-vuotiaan kanssa loma on lähinnä vaihtelua koko perheelle, ei mitään lepolomaa... : ).
Vauvavuoden aikana vanhemmat lapset ei varmaan ole olleet ihan täysillä huomioituja ja heille yhteinen loma aikuisten kanssa olisi elämys. Pienet ei muistaisi lomasta kuitenkaan mitään.
pääsisi matkaa 50€/ lapsi, joten se 2+2 matka tarjous onnistuisi koko perheellekin, koska vain isommat maksaisivat sen lapsi hinnan.
Juteltiin tuossa vielä mummin ja papan kanssa ja päädyttiin siihen, että 2 isointa lähtee matkalle mukaan. Tehdään sitten 2010 syksyllä toinen reissu, joille sitten reilu 2-v tytöt pääsevät mukaan, sitten varmaan osaavat jo nauttia lämmöstä ja uimisesta :)
Mummi ja pappa pärjäävät varmasti kahdenki pienen kanssa, koska tosiaan asuvat meillä ja ovat nuoria vielä (reilusti alle 60v)
että meillä lähtisi koko perhe vaikka sitten seuraavana vuonna.