Kysymys joulufaneille
Kuinka aikaisin ennen joulua alatte tehdä ruokia/leivonnaisia pakkaseen? Pian on 2 kk jouluun. Säilyykö hyvänä, jos tekee jo esim. laatikoita? Mites piparit ja kuivakakut, pakastatteko vai milloin teette?
Mietin vain, kun syyslomalla olisi aikaa. Ennen joulua on töissä kiirettä ja kotona muutakin tehtävää.
Kommentit (8)
Mä en tykkää mistään mikä on pakastettu, sulatettu ja uudelleen lämmitetty. Joten teen jouluruuat 1-2pv ennen joulua ja makeita leivon kun on tarvetta. Ekat piparit paistetaan kuun lopussa. Niitä voi tehdä isomman satsin kerrallaankin kun säilyvät.
Olen joulufani, mutta en pidä kokkaamisesta. Ostan mahdollisimman paljon valmiina, ja vasta juuri joulun alla. Eihän sitä ruokaa nyt millekään armeijalle tarvita, saman verran meitä syöjiä on kuin muinakin juhlapyhinä.
Pipareita ja torttuja leivomme lasten kanssa useamman kerran, ja aina suoraan syötäväksi. Parempiahan ne ovat tuoreena.
Pakastettavat teen yleensä itsenäisyyspäivänä.
Pipareita en leivo. Tortut on niin helppoja, että paistan niitä vain silloin kun syödään, parhaita uunilämpiminä.
Ei oikein vielä ottanut tulta alleen tämä aihe. 😆
Pakkohan se ei ole, mutta tykkään, että jouluna on suht runsas ruokapöytä ja toisaalta, ettei pyhinä tarvitse kokata. Siksi haluaisin aloittaa ajoissa. Kellään ei taida olla kokemusta, että näin ajoissa?
Sienet on suolattu, muuta ei vielä.
En oo koskaan tehnyt mutta koska joka vuosi joulu lämmittää mieltä enemmän ja aiemmin, voisin nyt tehdäkin.
Mitä voisi tehdä? Kuivakakkuja pari, mitä muuta?