Onko sinulla museokorttia, onko tullut käytettyä koko arvon edestä?
Saisin työpaikan alennuksella ostaa sellaisen 30 eurolla vaan tulisikohan sitä käytettyä kuitenkaan. Ei täällä Turussa muutenkaan museoita nyt ihmeellisesti ole, perus-linnat ja Wäino Aaltoset nähty jo.
Hyvä puoli siinä kortissa oli että on vuoden voimassa ensimmäisestä käyttöpäivästä niin voisi aloittaa vaikka ensi kesänä vasta jos vielä sittenkään.
Kommentit (9)
On ollut museokortti monta vuotta, nyt tosin koronan takia tauolla. Museokäyntejä 25-40 vuodessa, eli omassa käytössäni ollut todellakin hintansa arvoinen.
Minulla oli vuoden ajan museokortti.
Tein sillä yli 1000e edestä museokäyntejä ympäri Suomea.
Joten kyllä, maksoi itsensä takaisin +10x. Paras sijoitus Suomessa, toki nyt korona-aikana ei ole kiire uusimaan korttia mutta kunhan maailma vähän normalisoituu niin heti ostan jälleen.
Turussa useampi museo ja taidemuseoissa 2-4 vaihtuvaa näyttelyä vuosittain. Lisäksi reissuilla voi hyödyntää. Useimmat museot maksaa 10-15 euroa per käynti. Tavalliseenkin hintaan käyttäjä pääsee omilleen 5-6 käyttökerralla riippuen missä museossa käy.
Ulkomuistista noiden Linnan ja WAM:n ohella Turussa taidemuseo, tuomiokirkon museo, biologinen museo, Forum marinum, Aboa Vetus ja Sibelius museo. Pelkästään noissa kerran käymällä turkulainen kortinomistaja pääsee omilleen.
Sain lahjaksi. Käytin yhden kerran.
On ainakin minulla lisännyt spontaaneja museossa käyntejä - esimerkiksi Ateneumin ohi kulkiessa saattaa tulla mieleen etten olekaan nähnyt jotakin suosikkiteostani hetkeen. Voi myös käydä katsomassa jotakin näyttelyä, jossa muuten ei välttämättä tulisi käytyä ennakkoasenteen vuoksi.
Kolme kertaa olen käyttänyt tämän vuoden aikana, ei siis ole tullut käytettyä "koko rahan edestä". Jos ei olisi ollut koronaa, olisin varmasti käynyt enemmän museoissa ja kortti olisi ollut hyvä hankinta.
Olen käynyt noin 250 museokäyntiä museokortilla, minulla on ollut se ensimmäisestä vuodesta asti, vähän yli viisi vuotta.
En ole ostanut museokorttia, mutta varmasti tulisi väkisin etsittyä käyntejä sille, että hinta ylittyisi, pihi kun olen 😀
Muuten tulee harvoin todella kiinnostavia näyttelyitä, että haluaisin maksaa. Ilmaiskäyntitunneilla taas voi olla älyttömät ruuhkat.
Ennen koronaa on tullut käytettyä sellaisen 10-15 kertaa vuodessa. Ne tututkin museot on ihan kivoja käydä uudestaan, näyttelyt vaihtuu ja vanhoistakin saa aina jotain uutta irti. Ja muuallakin liikkuessa kynnys poiketa johonkin on paljon matalampi. Kannattaa ehdottomasti ottaa kun noin halvalla saa ja aloittaa vaikka sitten ensi kesänä.