Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen hampaiden narskuttelu

Vierailija
29.04.2009 |

Kävimme eilen hammaslääkärillsä oikomiskonsultaatiossa. Kerroin myös lääkärille 8-vuotiaan lapsen yöllisestä hampaiden narskuttelusta. Sanoi, että muutamassa hampaassa (ilmeisesti rauta-poskihampaat :-( ) oli nähtävissä lievää kulumista. Mitään muuta asiaan ei kommentoinut. Mitä itse voisin asialle tehdä? Miten rauhoittaa lapsen yöunia tms? Onko muiden lapsilla ollut tällaista vaivaa?



Huolestunut.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ns. purentakiskot jo aika pienestä lähtien koska tämä narskuttelu kuluttaa tosiaan hampaita ja vie kiillettä mikä taas aiheuttaa vihlontaa. Lisäksi minulla oli tosi usein päänsärkyä ennen kiskojen hankintaa, suosittelen siis ainakin kysymään kiskosta hammaslääkäriltä.

Vierailija
2/2 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri tosiaan mainitsi tuon purentakisko-mahdollisuudenkin. Mutta ilmeisesti ei vielä tässä vaiheessa ollut niin paha tuo kuluminen, että olisi kannattanut asiaan puuttua..



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kahdeksan