Miksi ruotsinkieliset eivät opettele suomea?
Hallituksen tänään julkaistussa kansalliskielistragiassa vaaditaan taas, että ruotsinkielisiä pitää palvella joka luukulta ruotsiksi ja jokainen lippu ja lappu ja kyltti ja sähköpostin allekirjoituskin pitää olla ruotsiksi ja suomenkielisten pitää lukea lisää pakkoruotsia ja mamujenkin pitää osata pakkoruotsia yms yms.
Miksi ruotsinkieliset eivät viimenkin tajuaisi opetella maansa pääkieltä? Kyllä mamutkin siihen pystyvät. Ette kai ole mamuja tyhmempiä?
Kommentit (6)
Soini julisti joulurauhan
Hallitus julisti jouluvihan julkaistessaan uuden "pakkoruotsistrategiansa".
näistä rantaruotsalaisista on niin tolloja, että ei ne opi suomea. Lisäksi nämä RKP:n kellokkaat jaksaa jauhaa sitä, että heillä on OIKEUS palveluihin omalla äidinkielellään koko Suomessa.
Elän toivossa, että tämä joskus vielä muuttuu. Yksi syy RKP:n mamumyönteisyyteen on se, että niistä saadaan lisää "ruotsinkieliiä" kun niille opetetaan ruotsia eikä suomea mm. Oravaisissa (Vöyrillä), missä on iso vastaanottokeskus.
Luonnollisestikaan heille ei kerrota, että ruotsin kielellä ei pärjää kuin aika pienellä alueella Suomessa.
Luonnollisestikaan heille ei kerrota, että ruotsin kielellä ei pärjää kuin aika pienellä alueella Suomessa.
"they were kept in the dark about the fact that Swedish-language skills would not suffice for launching a career in Helsinki—or anywhere else in Finland."
http://yle.fi/uutiset/immigrants_learning_swedish_over_finnish_run_into…
Miksi ruotsinkieliset eivät viimenkin tajuaisi opetella maansa pääkieltä? Kyllä mamutkin siihen pystyvät. Ette kai ole mamuja tyhmempiä?
Suomen kieli on ruotsinkielisille toinen kotimainen. He siis opiskelevat suomea koulussa aivan samalla tavalla, kuin me luemme ruotsia. Moni kirjoittaa suomen ylioppilaskirjoituksissakin pakollisen äidinkielensä (ruotsin) lisäksi toisena kotimaisenaan (joko pitkänä tai keskipitkänä). Toiset oppivat sen paremmin, toiset huonommin. Mutta kaikki kylläkin "opettelevat maansa pääkieltä."
Tokikaan moni vanhempi suomenruotsalainen ei suomea puhu - mutta eipä moni vanhempi suomenkielinenkään puhu ruotsia.
Oli miten oli, mielestäni Suomi voisi siirtyä yhden virallisen kielen valtioksi. Ruotsinkielisillä on täällä aivan liian hyvät oltavat. Mikäli heidän oikeuksiaan hieman rajoitettaisiin, he saattaisivat parhaassa tapauksessa muuttaa Ahvenanmaalle ja vaatia saarelle itsenäisyyttä! Siinä saataisiin kaksi kärpästä yhdellä iskulla kun päästäisiin siitäkin riesasta.
Miksi ruotsinkieliset eivät viimenkin tajuaisi opetella maansa pääkieltä? Kyllä mamutkin siihen pystyvät. Ette kai ole mamuja tyhmempiä?
Suomen kieli on ruotsinkielisille toinen kotimainen.
Koko "toinen kotimainen" on ihan absurdi käsite! Onhan Suomessa kotimaisia kieliä myös esim. saamen kielet. Ei siis ole olemassa mitään "kahta kotimaista", joten ei voi myöskään olla "toista kotimaista".
Pakollisia kieliä pitäisi olla oma äidinkieli, laaja suomen kieli vieraana kielenä niillä, joilla se ei ole äidinkieli sekä englanti. Sitten vähintään yksi vaihtoehtoinen vieras kieli esim. saksa, ranska, venäjä tai ruotsi.
ja pystyisivät hoitamaan asiansa ihan hyvin suomeksikin, siis nämä suomenruotsalaiset, mutta kun on periaatekysymys että heidän pitää saada käyttää äidinkieltään.