Mitä tehdä rumalle ja isolle kulmasohvalle joka vanha.
Kommentit (10)
Verhoilu on kalliimpaa kuin uusi sohva
No en mä verhoilla halua ja kuka uskaltaa ostaa käytetyn sohvan vaikka ilmaiseksi saisi. Itse kammoan luteita.
Ap
Päällystää uudestaan. Jos olet ompelutaitoinen, ostat kivan kankaan ja ompelet itse uudet päälliset. Jos et ole, niin etsit jostain kohtuuhintaisen ompelijan tekemään työn. Toki ihan pelkällä riittävän kokoisella kankaallakin, jonka reunat vain on siististi käännetty, saat peitettyä sohvan, kun painelet kankaan huolella rakoihin. Tai sitten etsit joltain kierrätyspalstalta edullisesti uuden sohvan ja yrität laittaa vastaavasti omasi kiertoon (jos on jotakuinkin kuitenkin ehjä ja siiti) tai toimitat jäteasemalle hävitykseen.
Vanhat sohvat, varsinkin isot, ovat ongelmajätettä. Niitä huolii aika harva edes ilmaiseksi. Lahjoita tori.fi ssa ja jos kukaan ei huoli niin seuraava osoite on sorttiasema tai vastaava jätteenkeräyspaikka.
Vierailija kirjoitti:
No en mä verhoilla halua ja kuka uskaltaa ostaa käytetyn sohvan vaikka ilmaiseksi saisi. Itse kammoan luteita.
Ap
No mitäköhän vaihtoehtoja kuvittelet sitten vielä olevan? Heilautat taikasauvaa ja taiot sohvan uudeksi ja pienemmäksi? Onnea yritykselle. Jos et halua päällystää uudestaan, etkä usko sohvien kierrätykseen, viet jäteasemalla ja etsit huonekaluliikkeestä edullisimman siedettävän tilalle. Ei ole rakettitiedettä.
Ongelma on siinä että tyynyjä ei saa irti vaan ne on pultattu runkoon eli hankala tehdä päällistä. Oon miettinyt että ostan kaksi isoa valkoista ohutta päiväpeittoa ja verhoja niillä sohvan ja kivoja tyynyjä siihen. Muuten ostaisin sohvan osamaksulla vaikka mutta oon kuntoutustuella.
Ap
Tarjoat sohvaa Facebookin roskalavaryhmässä vaikka talli- tai treenikämppäkäyttöön. Sitten valitset samasta ryhmästä itsellesi pienemmän sohvan. Roskalavaryhmissä tavarat ovat ilmaisia, kotiinkuljetuksesta voidaan periä maksu.
Jos et kestä ajatusta käytetystä sohvasta, sitten olet ilman. Ei sohva ole ihmiselle välttämätön.
Sohvaan päällinen? Tyynyihin voi itsekin laittaa lisää täytettä?
Jos tarvitset sohvan ja ei ole nyt rahaa uuteen sohvaan, niin siedät nykyistä rumilusta kunnes rahaa hankkia uusi sohva.
Anna ilmaiseksi pois tai pyydä 50e. Käytettyjä sohvia saa edullisesti.