Haluan että 21-vuotias tyttäremme salaa raskautensa mahdollisimman pitkään
kaikilta ystäviltä, sukulaisilta ja tutuilta. Häpeän koko tilannetta ihan hirveästi enkä halua menettää mainettani. Olemme hyvätuloinen perhe, minä ja mieheni korkeasti koulutettuja ja tytönkin oli tarkoitus opiskella pitkälle. Teiniäitiys on suuri häpeä... Voi kun voisi vain unohtaa koko lapsen olemassaolon.
Kommentit (13)
21-vuotias teini? No jo on aikoihin eletty. 18-vuotias on jo aikuinenkin ja sekin rajapyykki hällä takana.
Teinit ovat 13-19-vuotiaita, sillä teini tulee englannin teen-päätteestä (nineteen). Tyttäresi ei ole enää teiniäiti. Lapsen kanssa voi muuten myös opiskella samalla tavalla kuin työelämässäkin voi olla lapsen kanssa. Olen päässyt todistamaan tätä läheltä. Älä siis turhaan häpeä tytärtäsi.
Onpas harvinaisen typerä "aloitus".
Kuvitteellisen tyttäresi olisi syytä havetä sinua ja pitää kuvitteellinen lapsensa sinusta kaukana. Samoin korkeakoulutettu kuvitteellinen miehesi saisi hankkia sinulle jotain terapeuttista apua.
Btw. Lapsensaanti ei ole este opinnoille.
Ap on outo, kun kuvittelee, ettei asia paljastu lopulta.
Lapsesi on täysi-ikäinen ja täysin vastuussa omasta elämästään. Se on siis täysin hänen päätettävissään, mitä kertoo, milloin ja kenelle. Luulin, että vanhemman tehtävä on tukea ja puolustaa lastaan, mutta ilmeisesti olen väärässä?? Toivottavasti olet kertonut kantasi myös lapsellesi niin osaa pysyä kaukana sinusta myös silloin, kun kinuat hänen lapsensa kanssa yhteisiä mummolaviikonloppuja.
Onhan tuo aika kiusallista, varsinkin kun sen vauvan isäkin on jo 36v 😬
Ikikseltä tulee nyt uutta ideaa ihan solkenaan
Vierailija kirjoitti:
Ikikseltä tulee nyt uutta ideaa ihan solkenaan
Kaikki ikiksen viestit ovat kuvottavia.
Vierailija kirjoitti:
21-vuotias teiniäiti 😂
niin mutta kyl Porvoossa
0/5