Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olen onnistunut kehittämään maailmankuvan jonka avulla pystyn uskomaan Jumalaan

Vierailija
11.09.2020 |

Syy miksi ateistit eivät usko jumalaan on se, että he ovat materialisteja. He kuvittelevat, että koko objektiivinen maailmankaikkeus on vain universumi galakseineen, planeettoinen ja eliöineen - ja siihen päälle evoluutioteoria.

Minä taas pidän tuota epätodennäköisenä. Uskon, että materialistinen näkemys on pelkkä pisara meressä. Tapoja nähdä maailma on loputon, ja kaikki ovat yhtä totta. Jos esim olet keittämässä ruokaa, maailmasi on hyvin erilainen kuin se maailma jossa istut sohvalla kuuntelemassa musiikkia.

Ja jos joku esim vetää jotain vahvoja huumeita (en suosittele) ja näkee ympärillään vaikkapa laulavia saippuakuplia, on tuo todellisuus yhtä totta kuin keskivertoihmisen maailma, jossa tämä odottaa maanantai-aamulla bussia. Materialisti tietysti toteaisi, että huumeveikko näkee harhoja. Mutta mistä me tiedämme mikä on harha ja mikä ei? Olemme evoluutiossa kehittyneet näkemään maailman niin, että olisimme tehokkaita selviytyjiä. Jos näkisimme todellisen maailman, olisimme luultavasti kuolleet sukupuuttoon.

Minäkään en kyennyt mahduttamaan jumalaa materialistiseen maailmankaikkuteen. Nyt sitä ongelmaa ei enää ole, ainakaan minun kohdallani.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
11.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ateismi on uskonto, jolla on oma jumala. maailmankaikkeuden ymmärrys kehittyy parhaiten kun ei uskota jumaliin vaan tuloksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla