Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minulla ja puolisollani on yhteensä noi 10 000 euron bruttotulot kuussa. Lainoja on noin 400 000 euron edestä.

Vierailija
01.09.2020 |

Pystymme siis helposti lyhentämään lainoja, mutta tekisi mieli hankkia lisätuloja sijoitusasunnosta. Lainaa ei kuitenkaan saada varmaan enempää yhdessä. Lainat ovat siis täysin puoliksi.

Onko jollain kokemusta siitä, että lainat siirrettäisiin toisen nimiin (tässä tapauksessa mieheni nimiin, jolla bruttotulot päälle 7000 euroa, kun minulla vain 3000 euroa), jotta minä voisin ottaa sijoitusasuntolainan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten täytyy muuttaa omistussuhteitakin, eli sinä myyt omaisuuttasi miehelle.

Vierailija
2/5 |
01.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon on netto? Onko muuta varallisuutta kuin velkainen koti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän te varmasti saatte lainaa, jos on myös omaa rahoitusta sijoitusasuntoon.

Miksi teillä on noin iso laina?

Vierailija
4/5 |
01.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis miksi pitäisi siirtää? Kyllähän pankissa katsotaan molempien tulot ja lainat kun olette elatusvelvollisia toisiinne nähden (oletan että olette naimisissa). Jos laina siirtyy, myös omistus siirtyy ja tästä menee vero. 

Meillä brutto 11 000 euroa ja lainaa suunnilleen sama kuin teillä (kylläkin kahdesta asunnosta joista toinen lähes maksettu) ja sijoitusasunnon laina 150 000 e. 

Vierailija
5/5 |
03.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pitää tehdä aloitus jos ei viitsi jatkaa keskustelua?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yhdeksän