Ravintola-altistuksia alkaa olla jo joka puolella. Nyt Tampere
Kommentit (5)
Näin korona-aikana jokainen joka näihin ravintoloihin menee ottaa tietoisen riskin. Ei varmasti ole tiedon puutetta. Nämä baarityypit ja 20-40 v menijäthän tällä hetkellä tätä kulkutautia levittävät.
Miettikää tätä: Tänään todetun tuoreen koronatapauksen jäljityksessä on käynyt ilmi, että 20.-21.8. välisenä yönä klo 23-01 Tampereella ravintola Doriksessa olleet ovat saattaneet altistua koronavirusinfektiolle.
Tämä siis saatiin tietää tänään 30.8 juuri äskettäin. Noin kymmenen päivää myöhemmin.
Kaikki tilastot, tiedot, yms. viruksesta tulevat aina jälkijunassa. Siksi tämä on niin riesa. Mikä tilanne on tänään? Sen me tiedämme vasta viikon, parin päästä.
Sen vaan sanon. Että tiedon puutetta ei varmasti ole kenelläkään. Jokainen joka harrastaa yhä enemmän sosiaalisia kontakteja etenkin baareissa yms. Ottaa aina tietoisen riskin.
Dooriksesta nyt on aina saanut kaikenlaista pikku kuppaa.
Miksi tiedot tulevat näin hitaasti. Miksei heti?
Mitä sitten? Altistus ei ole sairaus, eikä sairaus kuolema.