Lue keskustelun säännöt.
Kuukautiskipuja päivittäin jo viikon ajan, ei vuotoa
04.08.2020 |
Periaatteessa menkat ei ole vielä myöhässä, nyt on kp 30 ja kierron pituus vaihtelee 28-31 päivää. Tosiaan viikon ajan on ollut aika kovia kipuja alavatsalla, juuri sellaisia menkkakramppeja jotka on kestäneet yleensä muutaman tunnin kerrallaan. Vuotoa ei ole tullut tippaakaan. Aina ennen kivut on alkaneet vasta samana päivänä kuin vuoto. Tein tänään raskaustestin joka näytti negatiivista. Raskauden mahdollisuus kyllä oli olemassa. Mikä mulla on, endometrioosi? :(
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Aika tavallista tuollainen on ja iän myötä yhä yleistyy. Kun yleensä ne krampit alkaa silloin kun hormonitasot on riittävän alhaalla, ja toisissa kierroisssa tai vanhemmiten ne on riittävän alhaalla kramppeiihn jo kauan ennen kuukautisia, mutta ei vielä riittävän alhaalla että kohdun limakalvo vuotaa kuukautisina ulos.
Hormonitasot tunnetusti vaihtelee ties mistä syistä, stressistä laihtumiseen ja lihomiseen tai infektioihin, joten missä iässä tahansa tuollaisia kiertoja voi tulla ajoittain.