Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten kierrättää vanhat kännykät ja läppärit niin, että niistä saa tiedot itselle talteen ja sitten tyhjennetään turvallisesti?

Vierailija
03.08.2020 |

Kaapeissa on näitä romuja alkaa olla yllin kyllin. Muutamia tietoturvapalveluita olen löytänyt, jotka lupaavat hävittää tiedot ennen kierrätystä. Itse tarvitsisin kuitenkin kaikki tiedostot, kuvat ym sitä ennen itselle talteen, mutta salasanat, tunnusluvut, laturit ja ties mitkä on hukassa. Onko millään palveluntarjoajalla tällaista kokonaispalvelua?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota kovalevy pois. Voit käyttää ulkoisesti uudessa.

Vierailija
2/4 |
03.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyajan ongelma. Paljon kuvataan ja viestitellään mutta kaikki katoaa kun laitteet hajoavat ja pilvipalvelut lopettavat toimintansa. Tästä ajasta jää aika vähän jälkipolville muistoja. Edes sitä valokuva-albumia tai nuorenparin kirjeenvaihtoa ei ole olemassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kännyköistä saa tiedot koneelle kun yhdistät sen usb-kaapelilla (kännykän laturin johto) tietokoneeseen. Googlettamalla (esim. puhelimen malli + how to transfer photos to computer) löydät ohjeen miten tämä tapahtuu oman puhelimesi kanssa, jos ei onnistu suoraan.

Hauska kyllä kuulla että tällaiselle palvelulle olisi käyttöä, pitäisikö laittaa yritys pystyyn ;)

Vierailija
4/4 |
03.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin minä:

Tiedot talteen tietokoneen kiintolevyltä (HDD) tai SSD:ltä

Ladataan netistä joku Linux-distro ja ajetaan se "kokeilumoodissa", Xubuntu (www.xubuntu.org) on hyvä eikä haittaa jos vaikka on vanhalle koneelle vanhempi versio esimerkiksi keskusmuistivaatimusten tai vastaavan vuoksi. Linuxia ei siis asenneta vaan valitaan se "try without installing". Ainakin Rufus-nimisellä Windows-ohjelmalla voi tehdä boottaavia USB-tikkuja ja CDBurnerXP-nimisellä voi tehdä boottaavia DVD-levyjä, jos koneessa on DVD-asema.

Jos ei suostu suorilta boottaamaan USB:ltä tai edes DVD:ltä, niin käydään BIOSissa vaihtamassa boottausjärjestystä niin, että kone pyrkii boottaamaan ennen HDD:ta tai SSD:tä USB:ltä tai CD/DVD:ltä.

BIOSiin pääsee yleensä painamalla koneen käynnistyessä näppäintä, joka on Del, F12, F11 jne, en muista suoraan sanottuna mitkä ne yleensä oli mutta eri koneissa se on eri. Yleensä se on funktionäppäin, joskus ollut jopa Del. Eri koneissa on eri ja tämä riippuu koneen merkistä sekä mallista.

Jos tuokaan ei auta, niin kiintolevyn voi siirtää fyysisesti toiseen koneenraatoon ja kokeilla, josko se toinen kone suostuisi boottaamaan USB:ltä tai DVD:ltä.

Nyt olis hyvä olla jotain, mihin kovalevyltä kopioidaan nämä tärkeät tiedostot. Ulkoinen kiintolevy, tai hiljalleen laitat USB-tikulle ja siirtelet sen kautta uudelle koneelle. Linuxiin kun onnistuu boottaamaan ("try without installing"), pääsee ihan itse kahlaamaan sen esim. Windows-kovalevyn sisältöä ja siirtelemään vaikka USB-tikulle sitä.

Kovalevyn pysyvä tyhjennys ennen kierrätystä

Kovalevy pitää täysin päällekirjoittaa. Oikeasti yksi riittää normaalisti, mutta DBAN tekee autonukella muistaakseni kolme päällekirjoitusta joka ikiselle sektorille. Formatointi ei siis riitä tiedon tuhoamiseen, vaan sen saa tavallinen nörtti kaivettua takaisin ohjelmiston avulla halutessaan.

Jos kyseessä on HDD, niin helpointa on ladata DBAN, www.dban.org ja seurata ohjeita. Kirjoita autonuke, kun DBAN käskee kirjoittaa autonuke, tää on helpoin tapa ja riittää. Tarvitaan taas Rufusta tai CDBurnerXP:tä, DBAN-levyn tai tikun tekemiseen. Jos käytät USB-tikkua, autonuke pyyhkii sen DBAN-tikunkin, jolta DBAN RAMiin ladattiin jo, mutta ei sillä ole isompaa väliä. Tikkua voi edelleen käyttää, jos tekee siitä vaan uudestaan DBAN-tikun tai minkä tikun sitten haluaakin.

SSD:tä ei voi siivota DBANilla täysin, niihin on omat metodinsa joihin en ole perehtytnyt, mutta DBANin tapaiset ohjelmistotkin pystyy hävittämään suurimman osan niiden datasta pysyvästi ja aihetta käsitellään täällä: https://www.usenix.org/legacy/events/fast11/tech/full_papers/Wei.pdf

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kuusi