Jaha, naapuri käynnisti moottorisahan.
Taas tommonen 6 tuntua tiedossa jatkuvaa meteliä. Kivasti perustanut tuon työmaan alas rantaan niin kaikuu hyvin.
Kommentit (7)
Täällä porataan jo 8:00 aloitus ja 16:00 lopettaa. Että lähden tästä kaupungille
Istun aamukahvilla yläpihalla, aurinko paistaa, tuulee hieman, valo heijastuu mereltä. Koiranpentu pötköttää sylissäni maha kohti aurinkoa, katselen kun se hengittelee ja nuuskii ilmaa puoliksi unessa.
Ja sitten: taas se saamarin suorittaja-lomailija ja työhullu, sehän käynnistää sen traktori-kaivinkoneensa, taas.
Viimeiset 10 vuotta se on: kaatanut, karsinut ja pilkkonut varmaan satoja runkoja, rakentanut pari saunaa ja lisäsiipiä, jopa 2(?) laituria, kaivanut ja siirtänyt sitä maata, kukaan ei tiedä että miksi ja mihin.
Onneksi se on tuolla vain kesäisin. Kohta tulee ihanan rauhallista taas.
Jotkut vaan ei osaa olla lomallakaan rauhassa.
Jotkut taas lämmittää puilla ja voivat ja haluavat tehdä ne polttopuut ihan itse. Ne ei tulekaan sisälle sellaisessa huoltoaseman pikku pussukassa. Vaan puita pitää olla paljon koko talven tarpeiksi. Silloin aika paljon käy moottorisaha. Minusta vaan hyvä asia.
Minä könysin keppien kanssa sängystä 8 jälkeen ja kävin avaamassa sisemmän ulko-oven jotta sitäkin kautta oikein kaikuu arvon naapurin rouvalle. Täällähän on seinät paperia mutta sama oikeus minullakin on kuin muillakin, eikö? Tartuin makkarin seinän vieressä olleeseen 1500W imuriin ja pistin töpselin pistokkeeseen. Laitoin nupin kaakkoon. Sitten yhdistin matontamppaus-moottorisuulakkeen varteen ja aloin kuulkaa ystävät hyvät, tampata sillä mattoja. Oikein niin maan perusteellisesti että varmana lähtee. Sitten vaihdoin suulakkeen ja imuroin vielä lisää.
Pitää laahata nuo stereot kaiuttimineen makkariin ja kaiuttimet naapurin seinään päin. Soitan jonkun vanhan tutun apuun. CD ei toimi, mutta kasettidekeissä ei ole niin mitään vikaa. Ne ovat edesmenneen iäkkään vanhempi. Hän oli rokkihullu. Kasetit on edelleen tallessa. Kyllä täälläkin osataan ja nyt täältäkin pesee. Voin tampata ne matot vaikka tunnin välein ja vetää ulko-oven vielä auki sitä varten että kuuluu paremmin tai vahdatakseni kädet puuskassa aggressiivisen ja uhkaavan näköisenä naama irvissä myrskynmustana kuten "eräät" asianosaiset. 1500W yleiskoneesta lähtee myös kiva ääni. Kattiloitakin voisi hakata yhteen välillä jos pitkätyy. Jostain voisi varmaan saada rummut tai sähkökosketinsoittimen lainaan 🤔
Osataan täälläkin kiusanteko jos oikein motivoidutaan ja nyt on motivoiduttu muutama vuosi tätä hullujen itserakkaiden päällepäsmäri- sennujen naapurihlvettiä kestettyä. Seuraukset ei enää liikuta millään tasolla. Mulle on ihan sama vaikka linnaan pistäisitte. Eikös sielläkin kuitenkin ole täysihoito?
Nyt täältäkin pesee 😘 terkuin korppikotka-korpulle P-Ouluun
No voi kauhea, voimia.