Jos olet laihtunut niin näyttääkö vaatteet paremmalta päällä?
Näyttääkö melkein mikä vaan hyvältä päällä kun ennen vain harvat vaatteet puki sua? Yritän tsempata itseäni. Kertokaa?
Kommentit (21)
Ei kaikki tietenkään. Pitää valita vaatteet vartalonmallin mukaan. Se perusmalli ainakin itselläni säilyi vaikka laihduin 20kg, olen edelleen rintava ja kapealanteinen, ei juurikaan erottuvaa vyötäröä. Kaikki samat ominaisuudet mitä inhosin myös läskinä ollessani.
Toukokuussa alotin 16/8 pätkäpaastoilun ja max 1200klr./pv. laihdutuksen. Askeleet nostanut pikkuhiljaa 8000-10000 päivässä. Kertaakaan ei ole toukokuun päätöksen jälkeen vituttanut peiliin katsoessa. Vaatteet ei kiristä, naama kaventunut, maha ei pömpötä ja olo ihan mahtava! Tsemppistä🙂
Jos on sopivat vaatteet. Entiset vaatteet näyttävät kamalilta muodottomilta säkeiltä.
No näyttää noin 200% paremmalta vaikka laihduin vain muutaman kilon ns. normaalipainon sisällä!
Olen vartaloltani suora pylväs, hieman harteikas ja kapea vyötärö. Olen hyvin hoikka.
Näytän paljon paremmalta hoikkana, muuten hartiat nousee liikaa esille. Ja muutenkin, voi pukeutua mihin vaan.
Vaikka painoni ei kyllä ole vaihdellut paljon elämäni aikana. +10kg ja silloinkin olin raskaana. Silti eron huomaa.
Todellakin näyttää niin paljon paremmalta! Ja ennen kaikkea on PAAALJON parempi olla kun ei koko ajan ahdista, hierrä, hikoiluta yms.
Tänään viimeksi olin ilahtunut siitä, kun yksikään kolmesta sovittelemastani puserosta ei enää kiristänyt rintojen kohdalta!Muutama kilo tipahtanut, kun jätin juuston syönnin ja aloin uimaan.
Juusto on vyötärön pahin vihollinen!
Ainakin käänteisesti toimii, eli kun olen nyt lihonut, mikään ei näytä enää niin hyvältä kuin hoikempana!
Selvähän tuo on. Jos vaatteet ovat puristaneet aiemmin
Hei, täähän oli kiinnostava keskustelu! Itseäni kiinnostaa myös, koska laihdutus nut ajankohtainen. 10 kg tavoite. Vaatteet näyttää rumilta päällä nyt.
Todellakin! En ole lihavanakaan pukeutunut täysin muodottomiin säkkeihin, vaan yrittänyt silloinkin miettiä, millaiset vaatteet sopii mun kropalle, joten ei ole tarvinnut heittää juuri mitään pois. Juuri tänään minulla on ollut ylläni tunika, joka nykyään menee lyhythelmaisena mekkona, ja ai että miten hyvältä näyttää korkkareiden kanssa.
Tsemppiä! Terveys on koko ajan mulla ollut tärkein syy laihtua, mutta ei tämäkään paha kannustin ole.
Vaatteet tuntuvat hyvältä ja ihmiset kehuvat. Kummallista kyllä en itse näe peilistä muutosta, vaikka tiedän laihtuneeni (odotusajan pudotus). Mieli tulee aina perässä.
Vaatesuunnittelijana itse näen tyylini istuvan parhaiten suhteessa 170 pituus/60-65 kg. Pitkät jalat, lyhyt selkä, ryhti ja leveät hartiat, cd-rinnat.
Ai että näytinkö paremmalta 30 kg sitten kun mahan ympärys oli 30 cm pienempi? KAIKKI näytti päällä hyvältä. Nyt näytän kamalalta ihan sama mitä puen päälleni ja teen kaikkeni ettei mahani erottuisi. Kaksoisleukaa en voi piilottaa mutta välttelen kameroita ja peilejä.
Todellakin näyttää, olen pitkä ja sen mallinen, että nyt voin hoikkana vetää melkein mitä tahansa päälleni ja aina näyttää hyvältä. Erityisesti farkut, joiden käyttöä kaipasin. Lisä huomio, että tunikat+ legginsit on jääneet kokonaan pois käytöstä ja kesällä voin vaan sipaista jonkun mekon tai t-paidan hameen päälleni ilman, makkarankuoriefektiä tai pullottavia selkäläskejä tai hinkkaavia reisiä. Elämäni paras päätös oli laihtua.
Näyttää, iso maha ei ole enää niin iso ja isot rinnatkin pienentyvät vähän. Mulla kertyy läskit eniten yläkroppaan.
Näyttää! Lihoin melkein 10 kg ja huomasin kulkevani vain verkkareissa ja löysissä t paidoissa. Laihdutin ja treenasin ja nyt vanhat vaatteet istuvat taas! Ai että on kiva taas pukeutua!
Kireät hameet näyttää vähemmän muhkuraiselta.
Minä ainakin rakastuin itseeni uudelleen kun pönäkästä tantasta kuoriutui suorastaan tyttömäisen vartalon omaava nainen. Jopa suihkussa itsensä peseminen tuntuu erillaiselta ja kuivaaminen, kun oman kehon rajat tulee niin nopeasti vastaan.
Sen takiahan yleensä laihdutetaan...