Te joilla perheen isovanhemmat koronan riskiryhmää ja asuvat teistä pitkän välimatkan päässä, tapaatteko isovanhempia tänä
kesänä vai jääkö tapaaminen tältä kesältä väliin?
Kommentit (14)
Kyllä tavataan, on heidän oma toiveensa. Suht riskitöntä onneksi, kun täällä tartuntoja ei ole muutenkaan ollut hetkeen ja ollaan myös vietetty ensimmäinen lomaviikko enimmäkseen kotona, huomenna lähtö mökille isovahempien luokse.
Ei olla tavattu, ainakaan vielä. Riippuu miten tämä isovanhempi itse haluaa.
Ei olla tavattu, mietinnässä josko elokuussa uskallettaisiin parin päivän vierailu tehdä.
Mikään ei estä teitä tapaamasta ulkona ja pitämästä siellä vähintään parin metrin välimatkaa. Valitsette vaan hyvän sään. Istutatte isovanhemmat vielä tuulen puolelle.
Toinen vaihtoehto on pitää omaa karanteenia pari viikkoa, jonka jälkeen olette melkoisella varmuudella puhtaita. Tuon oman karanteenin aikana ei pitäisi käydä missään sisätiloissa (esim. kauppa).
Joo kyllä on jo kuukauden verran tavattu ihan normaalisti ja ilman erityisiä varotoimia. He itse eivät ole missään vaiheessa noudattaneet niitä 70+ suositusrajoituksia vaan eläneeet tavallisesti. Heidän puolesta ei siis olisi tarvinnut mitään taukoa näkemisessä pitää, mutta me pidettiin silti ettei tule omalletunnolle kenenkään tartuttaminen jos niin kävisi, kun kuitenkin maalis-huhti-toukokuussa oli vielä kohtalainen riski että koronaa on liikkeellä.
Tällä hetkellä tartuntariski on kohtalaisen pieni, ei toki täysin olematon. Mutta epäilen että jos ikäihmisiä haluaa tavata niin nyt on se hetki kun sen voi tehdä suht pienellä riskillä, syksyllä ja talvella tilanne voi hyvinkin olla taas paljon pahempi eikä vierailuja voi ajatellakaan.
Tavattiin ja majoittauduttiin jopa viikko mummolassa, mummon toiveesta. Oli myös toisen sisaruksen "siunaus" asialle.
]Mikään ei estä teitä tapaamasta ulkona ja pitämästä siellä vähintään parin metrin välimatkaa. Valitsette vaan hyvän sään. Istutatte isovanhemmat vielä tuulen
Käsittääkseni tarkoitettiin pitkästä matkasta isovanhempien luo ajavia. Mites silloin nämä ulkona tapaamiset onnistuu? "Ajan tässä 500 kilometriä suuntaansa ja tapaamme ulkona-meininki". Hotelleja ei ole joka paikassa
Vierailija kirjoitti:
]Mikään ei estä teitä tapaamasta ulkona ja pitämästä siellä vähintään parin metrin välimatkaa. Valitsette vaan hyvän sään. Istutatte isovanhemmat vielä tuulen
Käsittääkseni tarkoitettiin pitkästä matkasta isovanhempien luo ajavia. Mites silloin nämä ulkona tapaamiset onnistuu? "Ajan tässä 500 kilometriä suuntaansa ja tapaamme ulkona-meininki". Hotelleja ei ole joka paikassa
Tämä juuri, pitkästä matkasta ei tuollainen ulkona tapaaminen välttämättä onnistu, hotelleja ei tosiaan kaikkialla ole eikä kaikilla lapsiperheillä ole varaa niissä yöpyä. Eikä kaikki pysty niitä kahden viikon omaehtoisia karanteenejakaan pitämään. Hankalia tilanteita.
Kyllä olen tavannut ihan normaalisti isoäitiäni, vaikka tiedän, että korona olisi hänelle kohtalokas. Hänen oma toiveensa. Hän haluaa mieluummin lisää elämää päiviin, kuin päiviä elämään.
Emme tapaa isovanhempia koronapandemian takia. On vastuutonta mennä mummolaan koronapandemian aikana. Ihmettelen, miten joku kertoo jopa yöpyvänsä mummolassa kesällä. Täysin vastuutonta toimintaa! Koronapandemia räjähtää käsiin syksyllä Suomessa. Ihmiset liikkuvat, tartuttavat toisiaan ja käyttäytyvät holtittomasti ja vastuuttomasti kesällä. Nyt on ilmennyt monia uusia koronatartuntoja ympäri Suomea.
Me ollaan oltu kokoajan tekemisissä isovanhempien kanssa. Nähdään lähes joka päivä ja lapset on usein yötä mummulassa. Ei täällä ole yhtään todettuja tartuntoja.
Kyllä tavattiin. Tosin olimme sitä ennen kaksi viikkoa tapaamatta muita ja lähes karanteenimaisesti. Sitten menimme useammaksi päiväksi isovanhempien luo.