Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mun lähi- ja ystäväpiirissä on nyt korona-aikana ilmennyt useampi burn-out. Onko muut huomannut samaa?

Vierailija
13.07.2020 |

Mikä teki korona-ajasta niin vaikean, että etätöissä palaa loppuun? En siis kysy pahalla, pohdiskelen vaan syitä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset ovat nykyisin jotenkin heikompia kuin vielä esimerkiksi 80-luvulla. Toki aikakin on erilainen, mutta silti. En tiedä mistä johtuu, omassa piirissäni (joka on pieni) ei näy.

Vierailija
2/5 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei näy, päinvastoin. Lähipiiri on voinut erinomaisesti etätöissä. Samoin minä. Alkuvuodesta oli burn-outin enteitä, mutta ne on kadonneet kuin tuhka tuuleen. Kauhulla kyllä odotan toimistolle paluuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etätöissä on aika raskasta, kuormittavaa eikä saa henkistä tukea tarvittaessa kuten toimistolla. Kaikki sähköpostit ja muut laulaa tauotta koska mitään ei joideta kasvotusten.

Vierailija
4/5 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihtelu pitää mielen virkeänä, ihan työmatkat ja kollegoiden kanssa juttelut ja lounaat. Mun työ on joskus ihan saa*anan vaikeaa ja vaatii kamalaa tiristämistä, motivaatiota ja inspiraatiota samaan aikaan. Huomaan että muut ihmiset saa paljon niitä aikaan. Lisäksi elämä on jotenkin.. outoa. Ei mulla mitään burnista ole, mutta jotenkin ymmärrän miten niitäkin voi tästä tulla.

Itse pidän itseäni juuri sellaisena, joka nauttisi tällaisesta! Mutta ei se olekaan mennyt ihan niin.

Vierailija
5/5 |
13.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän tämä kevät ja kesä on ollut ihan älyttömän vaikeaa ja vaatinut paljon sopeutumista. Mäkin olen niin väsynyt juuri nyt heinäkuussa, että en jaksa enää yhtään mitään. Stressi väsyttää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kahdeksan