Lue keskustelun säännöt.
Kysymys ovulaatiosta ja rintojen aristamisesta....
08.02.2009 |
Te joilla ovulaatioon liittyy rintojen aristamista, niin tapahtuuko se ennen ovista, juuri sen aikana vai heti oviksen jälkeen?
Kommentit (2)
Vaikea sanoa noin tarkasti. Sekä että lienee kuvaavin vastaus - eli enimmäkseen aristaa, menkkojen aikana ja jälkeen ehkä viikon ajan ei arista. Ikää minulla on 47 va ja oire on ilmaantunut viimeisten kuukausien aikana, eli liittynee lähestyviin vaihdevuosiin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ja tuntuu ikävältä. Jännää etten ennen ole asiaan kiinnittänyt huomiota, ehkä ei ole aristanut tai sitten siitä on niin pitkä aika, kun olen ns. normaalitilassa ollut. Mutta nyt on jo kahden kierron aikana nännit tulleet tosi kosketusaroiksi heti ovuloinnin jälkeen. Minulla on kaksi lasta ja aika ison osan elämästäni olen käyttänyt e-pillereitä. Nyt olen sitten muutaman kuukauden ollut ihan "luomu" kun todettiin ettei mikään hormonimenetelmä mulle sovi.
Mutta sitten ne tissinpäät vasta aristaakin kun raskaaksi tulee. Alkuraskauden ainakin mulla oli tosi kipeät.