Alueella tallentava videovalvonta -tarra mökille?
Ajattelin että muutama tarra ei maksa kuin jotain 10e.... Eihän oikeasti tarvitse olla mitään valvontaa.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Ei niihin pelkkiin tarroihin rosvot suhtaudu kovin tosissaan.
Mutta nykyisin voi kyllä kätkeä esim. riistakamerat aika hyvin, joten rosvojen täytyy sitten aika huolella tarkistaa ympäristö kuitenkin.... Varmaan ihan ammattilaiset naamioituu, mutta joku satunnainen rosmo ei välttämättä.
On se parempi ku ei mitään. Tässä vielä villimpi idea; ei ne valvontalaitteetkaan juur mitään maksa. Esimerkiksi vaikka riistakamera, joka lähettää kuvat sulle. Se puuhun tarpeeksi korkealle, jotta ei näy. Tuo malli joka lähettää on siitä hyvä, että jos se pöllittään niin saat silti kuvat.
Hakiksessa on elektroniikkaliike josta saat koirahaukkupiirin. Maksaa tyyliin kympin. Se liiketunnistimeen kiinni ja kun romanialainen, eiku siis voro astuu kuistille niin alkaa haukunta. Sen kun yhdistää fake koirankoppiin ja tarraan varo vihaista dogoa niin laittaa ainakin miettimään hetken.
Kameroita saa myös ihan tyhjinä, fake malleina. Kyllä nekin ainakin mopopoikaa vähän hermostuttaa. Faktahan on, että ammattilaiset eivät välitä mistään noista. Ne eivät välitä vaikka olisit itse kotona. Pöllii sen koirankin jos sellaisen löytää. Tässä maassa kun ei omaisuusrikoksista käytännössä rangaista niin joku liettuan mafian mulkvisti vaan nauraa jos jää kiinni.
Meidän mökkikulmilla rosmot tietävät, mihin mökkiin kannattaa mennä, Varkauksia tehtiin niihin säännöllisesti. Ideahan on se, että joku paikallinen saa rahaa vastaan etsiä ne vauraat mökit ja porukka tulee sitten perässä pakettiautoilla. Voit toki laittaa ne tarrat, mutta helpommalla pääset kun et jätä mökille mitään arvokasta ja liian uutta. Tori.fi on paras mökkeilijän ostopaikka ja niistä ei väliä, jos joku haluaa viedä. Ikkunoissa verhot auki, että voro näkee ettei ole mitään arvokasta.
Meillä arvokkain yksittäinen esine on on polttava käymälä, mutta mökki on saaressa, joten melkoista viitseliäisyyttä vaatii rosmoilta ruveta sitä varastamaan.
Ei niihin pelkkiin tarroihin rosvot suhtaudu kovin tosissaan.