Vaimo vaan lihoo ja ryyppää
Vaimolla on viinin nautiskelu lähtenyt todella lapasesta. Lähes päivittäin pitää juoda ja kun ei juo niin hermo on todella kireällä. Kaiken lisäksi hän on tietenkin tissuttelun vaikutuksesta lihonut todella paljon. Samalla voivottelee lihomistaan. Mitä pitäisi tehdä? Erokaan ei ole mielestäni hyvä vaihtoehto, mutta onko se ainoa vaihtoehto, jolla asian saa kuntoon?
Kommentit (51)
Tuskinpa erolla saat tuon "asian kuntoon", lähinnä vain lähdet ja luovutat. Toki jos asia on sinulle liikaa etkä näe sen mahdollisuutta muuttua, niin teet mitä itsellesi parhaaksi näet. Kuitenkin, aika huonolla tolalla on suhde alkujaankin, jos eron syy on tuo, eikä asioille olla tehty mitään todellisia ratkaisuja.
Lehmä pihalle viinitonkkansa kanssa. Rätit jätesäkissä perään
Miten erolla saisi asian kuntoon? Ja vaikka saisi, sinä et olisi lopputulosta enää näkemässä.
Täällä vähän samanlainen tilanne. Kaiken lisäksi seksihalut menevät kun toinen on aina hiukan huppelissa tai haisee viinalta. Sälittäväähän tällainen on.
Ongelmaan on helppo ratkaisu. Molemmat ottaa viiniä ja lihoo yhdessä.
Tuttu erosi, kun alkoi mennä pari pulloa viiniä päivässä.
Valitettavan paljon samankaltaisia tapauksia tiedossa. Kaupungille lähtiessään kyseiset rouvat laittautuvat, mutta eivät käsitä miten alkoholiturvotus näkyy kasvoilla ja miten vanha viina haisee kaiken parfyymin läpi.
Pitäisi selvittää syy juomiseen. Koeta keskustella vaimosi kanssa, koeta saada hänet avautumaan. Tuskin hän ilman syytä käyttää jatkuvasti alkoholia.
Perus suominainen. Ulkopuolelle esitetään, että kaikki on loistavasti, mutta kotona on helvetti irti kun viiniä lipitellään ja komennetaan miestä.
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi selvittää syy juomiseen. Koeta keskustella vaimosi kanssa, koeta saada hänet avautumaan. Tuskin hän ilman syytä käyttää jatkuvasti alkoholia.
MInä käytin ilman syytä, kun vain jäin koukkuun alkoholiin ja aloin pitää siitä enemmän ja enemmän. Lopulta lähdin sitten hoitoihin, kun muuten en olisi päässyt siitä eroon. Ymmärrän ap:tä tosi hyvin.
Kantsii erota. Ehkä vaimokin löytää oman elämän takaisin, laihtuu ja löytää uuden onnen ja pysyy taas hoikkana ja onnellisena.
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi selvittää syy juomiseen. Koeta keskustella vaimosi kanssa, koeta saada hänet avautumaan. Tuskin hän ilman syytä käyttää jatkuvasti alkoholia.
Aina on helppoa keksiä syy ryyppäämiselle. Milloin on tylsää, milloin liian kiire, välillä stressiä, välillä ukko on syvältä, toisinaan taas mukulat ottaa päähän, välillä pitäisi päästä asumaan maalle ja välillä kaupunkiin. Juoppo osaa aina perustella ryypiskelynsä.
Hyvä aloitus. Näitä on aika paljonkin nykyään, mutta tästä ei vaan puhuta mitään.
Kuitenkin kyseiset siiderivalaat kuvittelevat olevansa todellisia seksin kuningattaria kun ovat pienessä sievässä. Tosiasiassa ovat epäsiistejä juoppoja.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä aloitus. Näitä on aika paljonkin nykyään, mutta tästä ei vaan puhuta mitään.
Tosiaan valitettavan vaiettu asia vaikka miehien alkoholiongelmista kyllä jaksetaan jauhaa.
Lomat tietenkin vielä kaiken pahinta aikaa kun ei tarvitse edes yrittää skarpata töihin.
Ei ole väliä alkoholin nestemäisellä muodolla. Olut, siideri, viini, väkevät. Liika on liikaa ja päivittäinen käyttö aina hälytysmerkki.
Alkoholi(smi) vaikuttaa niin kokonaisvaltaisesti juovaan henkilöön, ettei terveen ihmisen kannata katsella sitä, mikäli toinen ei suostu hoitokontakteihin ja ensin tunnusta ongelmaansa. Kireys juomisen välillä on yksi merkki ongelmasta. Mikäli rajoittavia tekijöitä ei olisi, joisi miten huvittaa. Määrät vain kasvavat. Naiset alkoholisoituvat keskimäärin miehiä hieman nopeammin.
Jätä se sika!