Marimekko -merkin mekko maksaa 395 € ja...
Mekko on tehty KIINASSA!
https://www.marimekko.com/fi_fi/vaatteet/mekot/iltarusko-vally-mekko-be…
Just joo, jätän ostamatta.
Kommentit (20)
Pilkku puuttuu tuosta, ehkä 39,5e olis sopiva hinta, jos kangas on kunnollista. Ehkä joku ostaa nimen takia, mutta taitaa olla mennyttä koko Marimekko.
Onko nää mekkoja joita on hallituksen naisilla juurikin?
Tommosta kaapua en käyttäis,vaikka imaiseksi saisin puhumattakaan, että upottaisin siihe 1/4 palastani. Oli sitten yehty missä hyvänsä.
Se on vähän kuin mansikat, ne ostaa joilla on varaa ja tykkäävät tuotteesta.
Näkyvyyttä on ainakin esim. poliitikkonaisilla ja uutistenlukijoilla näkyy jatkuvasti.
Kuka maksaa 295e mekosta? :D Vaikka olisi rahaakin, niin aika tyhmänä pidän tämmöisten ostajaa.
Vierailija kirjoitti:
Kuka maksaa 295e mekosta? :D Vaikka olisi rahaakin, niin aika tyhmänä pidän tämmöisten ostajaa.
*395e
Onneksi ei ole pakollinen meno eli mekollinen p*. Hinnoittelu ja kaikki suhteellisuudentaju lähtenyt lapasesta.
Kamalia, mauttomia kuoseja ja malleja niissä telttakaavuissa.
Aivan hirveitä mekkoja. Välillä ihmettelen eduskunnan naisten tarvetta käyttää Marimekon vaatteita. Nostaisivat mieluummin jotain tyylikkäämpää brändiä esiin, esim. Andiata.
Maksaahan ihmiset laukuistakin tuhansia euroja vaikka lidlin pussikin kävisi hyvin.
Tuo Kiina valmistusmaana on häpeäpilkku. Todella noloa Marimekolta ja tästä pitäisi puhua enemmän! Itse en osta yhtään mitään sieltä tilanteen ollessa tämä.
Jotkut mekot on myyty loppuun ilman av- mummojen ostojakin.
Vierailija kirjoitti:
Jotkut mekot on myyty loppuun ilman av- mummojen ostojakin.
Niin uskomatonta kun se onkin 🙄 Kai niitä varakkaita täti-ihmisiä noi kaavut jostain syystä kiehtoo. Keisarin uudet vaattet, sanoisin minä.
Vierailija kirjoitti:
Jotkut mekot on myyty loppuun ilman av- mummojen ostojakin.
Esim, tuo Lepatus-mekko, joka on myyty loppuun, ostaisin heti jos vielä saisi.
Linkkaamasi mekon materiaali on silkki, silkin suurin tuottajamaa on Kiina. Samassa hintaluokassa pyörii esim. Uhanan silkistä tehdyt vaatteet. Jos katsoo muusta materiaalista tehtyjä Marimekon vaatteita, yleisin valmistusmaa on Liettua. Vaatteen hinta myös usein korreloi sitä, millaisissa olosuhteissa se on tehty. Henkkamaukalta saa mekon parilla kympillä, mutta se onkin sit tehty Bangladeshissa tms.
Eduskunnan tädit ne piilottaa ihrojaan tälläisillä mekoilla. En maksaisi euroakaan tästä ikkunaverhosta, on sen verran typerryttävän ihan kaamea.
Meinasi mennä kahvi väärään kurkkuun, kun avasin tuon linkin.
Sama tuli yllätyksenä. Haaveilin unikkoneuleesta joka hintava ja ilmeisesti suht trendikäs tällä hetkellä jos bloggaajien perusteella arvioisi. Ja siis, valmistettu Kiinassa! Luulin, että korkea hinta liittyisi laatuun heidän tapauksessaan, mutta olen kyllä todella pettynyt.
Toi on niin naurettavaa että teetetään ulkomailla ja esitetään että on suomessa tehty joku suunnittelu.Sitten tuodaan tänne ja pyydetään kauhea hinta.En ainakaan osta noilta feikkejä esim.reinot saa jäädä kauppaan.
Kunpa Marimekko siirtäisi tuotantonsa Eurooppaan, saisi sen myötä varmasti myös lisää asiakkaita.