Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko tapani sopia ystävätreffejä jotenkin outo?

Vierailija
26.01.2009 |

Meitä on neljä ystävää, ja tapaamme kahvitreffeillä töiden jälkeen muutaman kuukauden välein. Sovimme tapaamiset aina sähköpostitse. Minusta tapaaminen sovitaan viikkoa tai paria etukäteen, ja sitten se siirretään, jos tulee esteitä. Yhdellä kaverilla on kuitenkin tapana, että jos ehdotetaan keskiviikkoa kahden viikon päästä, hänestä ei kuulu mitään ennenkuin tiistaina, jolloin hän ilmoittaa sopiiko vai ei. Minusta on jotenkin epäkohteliasta odotuttaa toisia pitämään päivä vapaana jos ei edes tiedä, toteutuuko tapaaminen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

todella itsekästähän tuo on. Mutta toivottavasti ette sitten tämän yhden takia peru tai siirrä treffejänne, vaan tapaatte tietysti kolmisin. Ehkä hän sitten ymmärtää jutun juonen..? Tai eikö sähköposteihin voisi ihan reilusti laittaa, että "vastatkaa esim. torstaihin mennessä"?

Vierailija
2/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos ilmoittaa ettei pääse päivää ennen voi muut tavata ilman häntä.

Ei kai siinä muu auta.

Tai voit nostaa kissan pöydälle, ja sanoa kaverille suoraan, että mielestäsi hän voisi aiemmin ilmoitta tulostaan kuin vasta päivää ennen, kun muutkin kerran ilmoittavat tulostaan jo aiemmin. Kyllä ystävälle voi suoraankin puhua, eikä vain pihistä kiukkuaan tämän selän takana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö se nyt ole selvää, että sovitte päivämäärän ja ne tulevat paikalle, ketkä pääsevät.. Jos todella haluaa ystäviään nähdä, treffeille järjestää aikaa.

Vierailija
4/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tykkää kauheasti suunnitella etukäteen vaan päätän asioista viime tipassa. Mutta en minä loukkaantuisi jos pyydettäisiin ilmoittamaan aikaisemmin, minusta voit ihan hyvin sanoa. Ei sitä aina tule itse ajatelleeksi.

Vierailija
5/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inboxiin jää roikkumaan vaikka mitä, ja viime tingassa vastaan meileihin. Eli en usko kaverisi tekevän tuota ilkeyttään, vaan on huono organisoimaan asioita. Jos meilissä on vastauspyyntö tiettyyn päivään mennessä (tai esim maininta, että vastaa mahd. pian), niin sitten toki vastaan pyydettyyn ajankohtaan mennessä tai heti.

Vierailija
6/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka meitä on suunnittelutavoiltaan ja organisointikyvyiltään erilaisia ihmisiä ja yritän pitää sen mielessä (itse olen aika täsmällinen), niin koen silti loukkaavaksi, jos ihmiset esimerkiksi jatkuvasti peruvat/myöhästelevät. Tuntuu, ettei silloin arvosta kovin paljon ystäviään tai heidän tapaamistaan. Toki peruuntumisia sattuu aina, etenkin jos pitää järjestää lastenhoito, on sairastumisia, tärkeitä työkiireitä jne. mutta usein tuntuu, että ne samat ihmiset ovat niitä, jotka aina peruvat tai myöhästyvät. Sitten jos asiasta huomauttaa, tulee itselle tiukkapipoinen olo ja tuntuu, että koko tapaaminen menee pilalle tyhmän riidan takia jostain myöhästymisestä..

Sähköpostin kohdalla voi tietysti olla niin, että ei oikeasti lue sähköpostia kuin esim. kerran viikossa, mutta luulisi silloin tämän ystävän sanoneen siitä, että sovitaanko mielummin jollain muulla tavalla..?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
26.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos me kaikki luemme postia päivittäin, ja kolme on jo ilmoittanut mikä päivä sopii, niin luulisi nyt jo ihan siitäkin ymmärtävän, että vastaus olisi korrektia jo laittaa. ap