Työkaverin vaikea luonne, neuvoja?
Miten suhtautuisitte kollegaan, joka...
- Tiuskii ja v*ttuilee, pitää mykkäkouluja
- Kiukuttelee työstään tai työkavereille asiakkaiden nähden/kuullen
- Paiskoo tavaroita, kiukuspäissään hakkaa näppistä ja hiirtä pöytää vasten
- Raivoaa työkavereille jos asiat ei mene just niin kuin hän on suunnitellut
- Kyttää kaikkien muiden työntekoa ja huomauttelee virheistä ja vaatii tekemään näin ja noin, vaikkei ole mikään esimies
- Haalii itselleen hirveät määrät töitä ja sitten kiukuttelee kun ei ehdi tehdä kaikkea, mutta suuttuu, jos joku yrittää auttaa
- Juoruaa ja puhuu toisista ilkeyksiä selän takana, valehtelee ja kertoo juttuja mitä ei todellisuudessa ole tapahtunut
Miten tämmöiseen käytökseen pitäisi reagoida? Ei sitä oikein voi ignooratakaan eikä vältellä, koska töiden puolesta pitää olla päivittäin tekemisissä ja kommunikoida selkeästi ettei tule virheitä.
Millaisia hankalia kollegoita teidän tielle on osunut? Miten olette selvinneet niiden kanssa?
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Menet puhumaan esimiehelle
Tehty jo. Ei auttanut, sama meininki jatkuu mutta pienemmällä volyymilla niin ettei esimies huomaa. On myöskin manipuloinut esimiehen puolelleen ja uskotellut että HÄNTÄ kiusataan.
Ap
Menet puhumaan esimiehelle