Vieläkö on idiootteja jotka usko että Saharassa oli ennen jokia ja megajärviä?
Saharan aavikko on vanhempi kuin dinisaurukset ja se on ollut siellä aina. Vasta nyt ihmisen toiminnan myötä Saharan aavikko on alkanut kasvaa ja levitä Sahelin alueille jossa ennen oli savannia. Tässä artikkelissa cambridgen tutkijat lyttäävät täysin tämän hypöteettisen teorian Saharan paleojärvistä:
https://www.cambridge.org/core/journals/quaternary-research/article/meg…
Kommentit (12)
Lauri tähkä on lihava, autistinen juoppo. Biisit kyhätään häthätää yksinkertaistakin yksinkertaisemman sointukuvion ympärille (Lauri hädintuskin osaa kitaransoiton alkeet) ja sanoituksiksi keksitään tissuttelun ohessa muutama mukahauska ja mukanäppärä sanaleikki tai letkautus. Suosiota tuskin olisi tullut ellei Tähkän ympärillä olisi ollut jatkuvasti lauma kompetentteja muusikoita korjaamassa kappaleet levytettävään kuntoon. Viinaa kului mutta laurin ainoa tapa käsitellä asiaa on vääntää vitsiä ylenmääräisestä ryyppäämisestään sillä hän ei yksinkertaisesti pysty myöntämään omaavansa ongelmia elämäntapojensa suhteen. Loppujen lopuksi tämän "Suosikkiartistin" ainut ansio lienee se, miten monta laulua ryyppäämisestä hän pystyy kirjoittamaan.
Mantereet on liikkuneet ja muovautuneet niin paljon että ihmettelisin ellei sielläkin joskus olisi ollut järviä. Eri asia on olisiko sitä silloin tunnistanut Saharaksi.
Ap ei siis ilmeisesti ymmärtänyt sanaakaan lukemastaan, jos tuon artikkelin pohjalta teki aloituksen kaltaiset johtopäätökset.
Uusimmat hämmentävät avaukset tällä palstalla on näitä, joihin linkitetään tieteellien artikkeli ja sen pohjalta esitetään väite, jota artikkeli ei tue. Siis miksi?
a) Megajärvet Saharassa tuskin on nyt kovin laajalle levinnyt käsitys. Kuulin ekaa kertaa.
b) Vihreämmästä Saharsta olen kuullut ja tätä tutkimus komppaa.
c) Miksi moinen aggressio? Jos joku megajärviin uskoo, niin entä sitten? Kai uskomus on jollain tavoin ollut validi, kun sen selvittämiseen on nähty vaivaa?
Vierailija kirjoitti:
Uusimmat hämmentävät avaukset tällä palstalla on näitä, joihin linkitetään tieteellien artikkeli ja sen pohjalta esitetään väite, jota artikkeli ei tue. Siis miksi?
a) Megajärvet Saharassa tuskin on nyt kovin laajalle levinnyt käsitys. Kuulin ekaa kertaa.
b) Vihreämmästä Saharsta olen kuullut ja tätä tutkimus komppaa.
c) Miksi moinen aggressio? Jos joku megajärviin uskoo, niin entä sitten? Kai uskomus on jollain tavoin ollut validi, kun sen selvittämiseen on nähty vaivaa?
C) Järkyttäisikö ajatus ilmastouskovaisia että ilmasto on muuttunut ennen nykyihmisen teollista toimintaa?
Vierailija kirjoitti:
C) Järkyttäisikö ajatus ilmastouskovaisia että ilmasto on muuttunut ennen nykyihmisen teollista toimintaa?
järkyttääkö änkyrä persua tieto että se tiedetään? järkyttää änkyrää se että kyse onkin muutoksen nopeudesta: jos esiteollisella aikakaudella keskilämpötila muuttui asteen verran, siihen meni n tuhat vuotta. nyt sama on tapahtunut sadassa.
Hei Ap, lue ne linkkaamsi jutut. Tutkimuksessa selvästi sanotaan, että siinä käsitellään ajanjaksoa nimeltään Quaternary, mikä siis tarkoittaa ajanjaksoa alkaen 2,6 miljoonaa vuotta sitten aina nykyaikaan saakka. dinosaurukset elivät 65 + miljoonaa vuotta sitten.
AP on kyllä huvittava. Tällä hetkellä Persianlahti on pikkuhiljaa umpeutumassa järveksi mannerlaattojen liikkeiden takia. Plus historiassa on viitteitä sille että ihmiset olivat jo olemassa silloin kuin sekä Egypti- että Saudi-Arabian alue olivat paljon vehreämpiä kuin nykyään, johtuen siitä että päiväntasaaja vaihtaa kymmenien tuhansien vuosien välissä paikkaa.
Aikaisemmin ilmasto on muuttunut näin nopeasti vain asteroidiosumien jälkeen.
Onhan ns. uudestisyntyneiden piirissä varsin tavallista uskoa mm. 6000 vuotta sitten luotuun maailmaan.
Joka junaan on jengiä.
Totta ihmeessä jääkauden aikaan oli erilainen ilmasto ympäri maailman.
Ap keksinyt marginaalista eksoottisen pätemisen aiheen mutta pieleen meni taas.
Just. En ole tosin paleojärvistäkään kuullut mutta eipä tuo tutkimus tue sinunkaan käsitystä ikiaikaisesta aavikosta. Joidenkin selvitysten mukaan Saharan alla kyllä olisi vettä.