Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nykyaika on paisuttelujen aikakautta, miksi?

Vierailija
14.06.2020 |

Nykyään kaikista asioista, varsinkin someliikkeistä, tehdään (muka) maailmaa mullistavia ja muuttavia asioita. Esimerkiksi vähän ajan sisällä ensiksi metoo muutti maailmaa, sitten korona muutti maailmaa, ”lopullisesti”. Koronan aiheuttama maailmanmuutos on nyt ilmeisesti sitten jäänyt taka-alalle, kun vuorostaan blm muuttaa maailmaa, ”pysyvästi”? Kaikki vähänkin agendalle nousevat asiat muuttavat maailmaa nykyään, ja varsinkin media lähtee tätä julistamaan.

Onko tämä someajan ilmiö, että oman ajan ilmiö nähdään maailmaa mullistavana asiana, vaikka se pitkällä aikavälillä on vain kärpäsen pieru Saharassa? Osa syyllinen on nykyään selvästi paisutteluun sortuva media. Esimerkiksi kun tavallinen rivinäyttelijä kuolee, niin media otsikoi että ”näyttelijälegenda on kuollut”.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on sitä omassa kuplassa elämistä, varsinkin somessa. Ei omalta ahtaalta pihapiiriltä ja sen aidoilta nähdä laajempaa maailmaa ja sen monimuotoisuutta.

Vierailija
2/5 |
14.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paisutellaan siksi koska hyssyttelyllä mikään ei muutu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastuullisessa nykymediassa esim. Yle ja Hesari on juuri huolestuttavaa tuo, että ne ovat ruvenneet ajamaan asioita, pyrkivät vaikuttamaan liiankin aktiivisesti ihmisten ajatteluun. Tästä väistämättä seuraa uutisten entistä suurempi ja tietoisempi valikoivuus ja näkökulmien suppeus.

Vierailija
4/5 |
14.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

MLMNY = My Life Matter Not Yours.

#MiiTuu

Vierailija
5/5 |
14.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

MLMNY = My Life Matter Not Yours.

#MiiTuu

BLM = Black Lootings Matter

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi viisi