Miedonmakuinen hammastahna aistiyliherkälle?
Teinipoika on kuulemma käyttänyt jonkin aikaa hammaspesuun pelkkää vettä ja hammasharjaa, kun tahna on kuulemma äkkiä "kauhean makuista". Tähän asti käytössä ollut Elmex, muita hammastahnoja ei ole voinut/halunnut käyttää, varsinkin mintun maku on ollut mahdoton. Mikähän olisi sitten mahdollisimman neutraali vaihtoehto, jota tarjota – jos jollakulla vaikka olisi omia kokemuksia?
Kommentit (16)
Vierailija kirjoitti:
Salutem apteekista!
Ei sisällä maku-, väri- ja vaahdotusaineita, jotka ärsyttäisivät allergisia, herkkä- tai kuivasuisia henkilöitä.
https://www.yliopistonapteekki.fi/salutem-hammastahna-0-15-fluoria-70-g…
Olisiko jokin luontaistuotekaupan tahna sellainen, en tosin tunne niitä lainkaan.
Salutem onkuin vaseliinia.
Maku on 0. Eli jees. Käytän ite.
Sitten se yotuelin lakritsanmakuinen myös.
Tai mansikat jne luontaistahnat.
Itse olen herkkis ja onnistuu pesu vihreällä xylitol-pepsodentilla (halpaa) ja pinkillä Oral Sensitivellä (kallista). Muut polttaa suuhun reiän.
Frantsilan yrttihammastahnat ovat yksi vaihtoehto.
Pojalla on varmaan nuuska tuhonnut suun limakalvot jos hammastahna on nyt yllättäen muuttunut pahanmakuiseksi.
Salutemia minäkin suosittelen, myös sellaisille ihmisille, jotka kärsivät kuivasta suusta tai aftoista.
jospa vaa ostat jotaki muuta tahnaa
ei se nyt ole mitään aistiyliherkkyyttä jos ei tykkää jostaki
Salutem apteekista, parasta. Ei vaahtoa, mutta ne vaahdotusaineet onkin niitä jotka ärsyttää. Vaahdottomuuteen tottuu nopeasti.
Suuhygienisti täällä myös komppaa Salutem-tahnaa!
Appelsiinin makuista tahnaa ostin itselle, en myöskään pidä mintusta tms. ;)
Mä olisin just ehdottanut Elmexiä, mutta eipä sitten, kun se jo oli käytössä aiemmin.