Maalarit hoi! Rottingin maalaaminen, mikä maali pysyisi
Vai pysyykö mikään? Kyseessä siis ihan puurottinki, ei muovi. Päällä vaikuttaisi olevan joku kirkas lakka. Vinkkejä?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Ainakaan spray ei pysy
Ok. Spray ei tullut mieleenkään, mutta hyvä tietää. Haastetta lisää vielä se, että tulisivat ulkokalusteiksi, ovat kyllä sateelta suojassa mutta siis ulkoilmassa koko ajan. ap
Kevyt hiominen tai maalinpoistoaineella käsittely on suositeltava, jotta maali varmasti tarttuu. Sen jälkeen ihan sisustusmaali käy.
Kalkkimaali voisi pysyä ja lakka päälle.
Lakan päällä ei kyllä pysy mikään. Eli hirveä duuni, kun hiot ensin lakan pois. Varsinkin jos on sellaisia pieniä koloja ja ristikoita kuten rottinkikalusteissa tuppaa olemaan.
Vierailija kirjoitti:
Lakka pitää ekaks saada pois.
Ei sitä lakkaa poista siitä epätasaisesta pinnasta pirukaan. Meillä olisi valmiina otex-pohjamaalia, laittaisiko sitä?
Olen joskus vuosikymmeniä sitten maalannut rottinkikorin ihan vain valkoisella akryylimaalilla tuputusmenetelmällä. En hionut lakkaustakaan pois ja on tuo pysynyt hyvänä kaikki nämä vuodet. Tietystikään sitä ei kuluteta samaan malliin kuin joku rottinkituoli.
Minä saan maalin pysymään dyckerteillä.
Alkydimaali pysyy lakan päällä. Eli ihan tavallinen Miranol vaikkapa.
Voiko kalustemaalia sävyttää akryylipohjaisella värillä?
Vierailija kirjoitti:
Alkydimaali pysyy lakan päällä. Eli ihan tavallinen Miranol vaikkapa.
Ok, kiitos vinkistä! Ap
Vierailija kirjoitti:
Voiko kalustemaalia sävyttää akryylipohjaisella värillä?
Siis kalustemaali on öljypohjainen ja akryylimaali (taidemaalituubi) on vesiohenteinen.
Siis remppaa olen tehnyt työttömänä ja karanteenissa. Tiedän taiteesta sen että akryyli a ei saa maalata öljypohjaisen päälle, mutta akryylimaalattuun tauluun voi tehdä yksityiskohtia öljypohjaisella maalilla.
Miten se menee puista huonekalua maalatessa? Voinko sekoittaa öljypohjaiseen kalustemaaliin taiteeseen tarkoitettua akryylimaalia? Täydellinen sävy on visio mutta voiko sen toteuttaa näin?
Ainakaan spray ei pysy