Kuinka tärkeänä jatkossa pidät ensi vaaleissa ehdokkaasi kaunista ulkonäköä ja nuoruutta? Vai meinaatko ensi kerralla panosta myös elämänkokemukseen ja osaamiseen?
Itse arvostan nykyään kokemusta ja osaamista enemmän (aiemmin annoin vain jollekin paljoa asiaa miettimättä)
Kommentit (7)
Panostan siihen , etten ainakaan äänestä "oman edun tavoittelijoita" ja "takinkääntäjiä" jatkoon.
Kyllä kansa muistaa!
Seuraavat vaalit ovat kuntavaalit 2021 keväällä.
Pienissä kunnissa ei ole edes ehdokkaina nuoria naisia, eikä sen puoleen miehiäkään, koska siellä ei enää asu nuoria ihmisiä, eikä nuoria perheitä.
Suuri osa on keski-ikäistynyttä ja vanhempaa väkeä, ja niistä ne päättäjät pitää valita.
Joo, Sipilän hallituksen pääministerin oli valittu kansan toimesta elämänkokemuksen perusteella ja ei kyllä siitä elämänkokemuksesta ollut hyötyä.
Taidan vaihtaa Lin Sannaan seuraavissa vaaleissa, sen verran vakuuttava Sanna on ollut. Šen enempää oikeelle en tule menemään.
Äänestän mielelläni itseäni nuorempaa (olen 38-vuotias) niiden vanhojen, tapoihinsa pinttyneiden ja verkostoihinsa sotkeutuneiden jäärien sijasta.
Vierailija kirjoitti:
Joo, Sipilän hallituksen pääministerin oli valittu kansan toimesta elämänkokemuksen perusteella ja ei kyllä siitä elämänkokemuksesta ollut hyötyä.
Taidan vaihtaa Lin Sannaan seuraavissa vaaleissa, sen verran vakuuttava Sanna on ollut. Šen enempää oikeelle en tule menemään.
Sanna lukee kyllä paperit todella selkeästi
Eduskuntavaalit ovat vasta keväällä 2023.
Eduskuntavaaleissa voi äänestää vain oman alueensa kansanedustaja ehdokasta.
Ei ketään muuta.
Eduskuntavaaleissa äänestän aina ensijaisesti puoluetta, en ehdokasta.
Toisin teen kunnallisvaaleissa, niissä kun jo tuntee oman paikkakuntansa ehdokkaat ihmisinä ja tietää heidän arvomaailmansa on helppo äänestää tiettyä luotettavaa ihmistä.
Myönnän että jatkossa joku kakskybänen tissipimatsu joka viestii hyvin voisi olla mun valinta