Suora puhe pääsykoehaastattelussa
Miten voi vaikuttaa se jos vastaan pääsykokeen haastattelussa, että otan itseni hengiltä, kun on kysymyksenä: "Mitä teet jos et saa tätä paikkaa?". Se kertoo äärimmäisestä motivaatiosta mutta voi myös kuulostaa pahalta jos oppilaitos suhtautuu epäluulolla mielenterveysongelmaisiin.
En edes käyttänyt vilppiä toisin kuin kaikki k*sipäät, joten jos en saa paikkaa, pidän elämää ainakin tarpeettomana, vaikka en nyt ehkä ihan kirjaimellisesti niin tekisikään kuin olen harkinnut haastattelussa sanovani.
Kommentit (5)
Vaikka tämä provo onkin niin pääsykokeethan on peli, jossa on ihan omat sääntönsä. Itse en vuosiin päässyt sisään yliopistoon haluamaani koulutusohjelmaan, koska en halunnut valehdella. Lopulta kun kysyttiin, mitä eniten haluan eri paikoista, joihin hain, valehtelin tietenkin, että juuri yliopistoon. Oikeasti halusin kaikkiin paikkoihin, joihin hain ja oli mahdotonta sanoa, mikä olisi mieluisin, kun kaikki alat (taide, kulttuuri ja kasvatus) olivat niin erilaisia keskenään ja erilaiset hyvät ja huonot puolet kussakin. Ajattelin, että rehellisyys, kypsä pohdinta eduista ja haitoista sekä motivaatio ja uurastus hakea useaan paikkaa olisi ollut plussaa, mutta katinkontit. Vasta kun hymyillen valehtelin, että TOTTAKAI yliopistoa haluan KAIKKEIN eniten, ovet aukenivat. Myös muu haastattelu oli osaltani valmiiksi mietitty ja käsikirjoitettu, koska olin päättänyt, että se vuosi on viimeinen kerta kun haen. Tavallaan harmi, että vasta vetämällä täysin feikin roolin päälle ovi akateemiseen maailmaan aukesi, toisaalta hyvä, että aukesi lopulta.
Tuo kertoo huonoa hakijan sinnikkyydestä. Oikea vastaus on: "Haen uudestaan seuraavassa haussa."
Rankkaa manipulointia, ei toimi. Jos sanoisit noin ihmissuhteen päättymisestä, kyseessä olisi henkinen väkivalta.
No, onhan tuo nyt rajusti sanottu haastattelussa. Tulee myös mieleen, että hakija pyrkii jollakin tavalla manipuloimaan haastattelutulosta. Jos olisin haastattelija, ei tuo pisteitä varsinaisesti nostattaisi.