Uskaltaisiko pitää ristiäiset näin korona-aikaan ja jos niin millaiset?
Meille syntyi kauan odotettu lapsi ja nyt mietitään, mitä tehdään ristiäisten kanssa. Haluaisimme jo nimetä lapsen ja toisaalta saada myös ristiäiset pois alta. Mutta emme pääse oikein mihinkään tulokseen pohdinnassamme siitä, miten menetellään. Nimenhän voi ilmoittaa toki maistraattiin ihan noin vain vaikka ristiäiset pidettäisiinkin myöhemmin. Mutta onko taas mitään takeita, että tuo "myöhemmin" on ajankohtana yhtään sen turvallisempi? Jätetäänkö ristiäiset eli kastaminen kokonaan väliin (olisi kuitenkin itselleni tärkeää) vai kastetaanko vain meidän ja kummien kesken, jolloin lapsen isovanhemmat tulevat suuttumaan perinpohjin jos eivät pääse paikalle. Vai voisiko juhlat järjestää ilman tarjoiluja ja turvavälit huomioiden vaikka kaikki varmasti haluavat lasta syliinsä ottaa? Meillä ei ole mahdollisuutta pitää juhlia omassa kodissa tai pihalla, ovat sen verran pienet ja vieraita olisi meidän lisäksemme noin 20, eli lapsen isovanhemmat (1 sairas, 1 yli 70v.), kummit ja minun sekä mieheni sisarukset perheineen (eli liuta lapsia ja nuoria). Asia ahdistaa, sillä haluisin tämän ns. pois alta mutta en ikimaailmassa halua riskeerata kenenkään turvallisuutta, vähiten oman lapseni. Miten te tekisitte? Olemme vältelleet kaikkia kontakteja neuvolaa lukuunottamatta tähän asti lasta suojataksemme.
Kommentit (10)
En pitäisi. Lähimmäisten terveys tärkeämpi kuin juhlat.
Voisiko lapsen kastaa nyt ja viettää ristiäiset myöhemmin? Oma laspeni on hätäkastettu ja sen vuoksi meillä oli kastaminen ja varsinaiset ristiäiset erikseen.
Miksi lapsi pitää pakottaa uskonnolliseen yhteisöön vastoin tahtoaan ja vaarantaen lähimmäiset? Korona-aikana pitää jättää turhat mielikuvitusolennon palvontamenot ja rippi"koulut" tartuntariskin takia pois.
Pitäkää kastetilaisuus kirkon tiloissa.
Valitkaa kirkko jossa on mahdollisuus myös ulkoilmajuhliin, toki jos sää on huono niin kirkoissa usein on paljon tilaa myös sisällä.
Pitäkää ovet auki niin, että tuulettuu hyvin, siinäkin kannattaa miettiä minkä kirkon valitsee, että ovet ja ikkunat saa kivasti auki.
Vieraiksi vain kummit ja isovanhemmat.
Meille tulee pienen piirin ristiäiset omalla takapihalla. Vielä pari kuukautta aikaa, koronatilanteesta riippuen paikalla yksi isovanhempi (ainut joka ei ole riskiryhmää) ja kummiperhe. Jos koronatilanne on selvästi lieventynyt niin ehkä pari muuta. Turvavälit lapsia lukuunottamatta, jotka tapaavat muutenkin kun ovat samassa päivähoidossa.
Pitäkää juhlat nyt kesällä niin todennäköisesti pystyy olla ulkona. Kirkon ja seurakunnan tiloja kannattaa katsoa tai sitten vuokrata joku sopiva juhlatila missä on pihaa, esimerkiksi mökki. Ihan hyvin terveet voi osallistua pieniin juhliin, vanhukset voivat päättää sitten vaikka sään mukaan lähtevätkö pihajuhliin.
Eikö ole mahdollista tehdä kompromissia ja kutsua vähän rajatumpaa porukkaa? 20 henkeä on jo riski vastasyntyneellekin, mahdollisesti riskiryhmiin kuuluvista isovanhemmista puhumattakaan. Pienet ristiäiset nyt ja isommat juhlat myöhemmin. Syksyllä voi tulla uusi aalto, voi olla että isot juhlat lykkääntyy niin pitkälle ettei ne oikein ole edes ristiäiset. Silloin olisi varmaan kiva ajatus, että olisi edes jotkut juhlat olleet syntymän aikaan. Sitten vaikka isot koko porukan 1 v synttärit jos koronan kanssa käy huonosti ja uusi aalto tulee.
En järjestäisi juhlia, vain kasteen papin kanssa. Lisäksi tarjoiluihin menevät rahat voisi käyttää vaikka ammattivalokuvaajaan, jonka kanssa voisi ottaa mukavat kuvat muistoksi -näitä voisi sitten antaa lahjaksi myös mummeille ja kummeille. Juhlisitte isommin sitten vaikka 1-vuotissynttäreitä. Olen huomannut, että vaikka tilaa olisi, turvavälejä ei useamman ihmisen kanssa ole kuitenkaan helppo pitää.
Pitäisin vain oman perheen kesken ja kuvaisin sen ja lähettäisin sukulaisille. Juhlittaisiin, kun on oikeasti turvallista.
Nosto.