Syötkö raakaa jauhelihaa?
Paistoin just makaronilaatikkoa varten jauhelihaa ja huomaamattani napsin varmaan 100 g jauhelihaa raakana, NAM! Ripaus suolaa pinnalle ja suuhun! Toteutan tätä pahettani vain ja ainoastaan naudan paistijauhelihan kanssa :-)
Muita omituisia ruokahimoja/tapoja?
Kommentit (6)
Olen kyllä kans kuullut, että suolan kanssa on hyvää, mutta itse en ilkeä maistaa, siinä on jotenkin inhottava rakenne.
Syön sitä vaan sillon kun teet yksin ruokaa, mies tulee heti kieltämään jos näkee mut syömässä raakaa lihaa.
Kunnon tartarpihvi on ihanaa.
Lapsena aina syötiin ruisleivän päällä jauhelihaa raakana ja hyvää oli!
helpompi maistaa raa' asta taikinamassasta kuin paistaa niitä koepihvejä tai koepyöryköitä. Mies inhoaa tätä tapaa ja epäilee että on vaarallista.
Meillä ei kyllä käytetä sikajauhelihaa vaan paistia, vähintään tavallista nautaa. Eli sitä sikataudin vaaraa ei ole. Ainoastaan vanhan hullun lehmän tauti voi tulla ;)
Mutta kun siinä oli grillimaustetta ja chilihiutaleita, paljon pippuria ja suolaa se olikin hyvää.