Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten tavata lasten isovanhempia?

Vierailija
24.05.2020 |

Millaisia suunnitelmia (tai nykyisiä käytäntöjä) teillä on yli 70 v tai muuten riskiryhmässä olevien tapaamiseksi?

Nyt on pitkään hoidettu tapaamiset vain puhelimen tai Skypen välityksellä. Välimatkaa meillä on pari tuntia, joten yleensä kun on kyläilty, niin on kyläilty kunnolla ja jääty yöksi. Nyt pitäisi varmaan tyytyä kahvitteluun terassilla ja kävelyyn pihalla.

Vanhempien mökille tekisi mieli mennä. Uskaltaisiko mennä yhdessä kolme sukupolvea, jos sisällä ei oltaisi isovanhempien kanssa yhtä aikaa (mökillä useita rakennuksia ja teltankin voi laittaa pystyyn, joten voidaan jakaantua).

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän nuo ole asioita, jotka jokaisen perheen tulee itse päättää. Ei av voi päättää puolestasi.

Vierailija
2/3 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan nähty pihalla ja katettu kahteen eri pöytään kahvit, turvallisesti n 3m välin kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eiköhän nuo ole asioita, jotka jokaisen perheen tulee itse päättää. Ei av voi päättää puolestasi.

Lähinnä ideoita kaipaisin. Esim. me ideoimme eilen juhannuksen vieton osalta, että haetaan mökille teltta ja jaetaan sisäruoanlaittovuorot, niin että isovanhempia tavataan vain mökin pihalla eikä olla ihan kylki kyljessä.

Voisi myös selvittää, olisiko puolivälissä mummolamatkaa joku ABC, jonka terassilla voisi syödä tai kahvitella ja tavata isovanhempia siinä. (Meillä pitäisi vaihtaa vähän tavaroita perheeltä toiselle, kaikkea ei viitsi postissa lähettää.)

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän yhdeksän