Espanjassa vain 5% väestöstä vasta-aineita koronaa vastaan
Ruotsissa jo aletaan myöntää, että laumasipa ei taida syntyä helpolla.
Kommentit (5)
Toivottavasti Suomessakin tajutaan tuo sama. Suomi ja Ruotsi taitavat olla ainoat maat, jotka laumasuojaan pyrkivät.
Ilman taudin hidastustakin laumasuojaan menisi varmaan 2 vuotta? Vrt Espanjantauti useampi aalto parissa vuodessa. Toki tauti eteni globaalisti varmasti hitaampaa kuin tänä päivänä. Mutta ei se laumasuoja kuukausissa tule.
Koronaan on ollut jo ennen ja tulee olemaan tämän pandemian jälkeenkin. Se on virus jota esiintyy luontaisesti ja on aina esiintynyt.
Vieläkö joku jaksaa mussuttaa siitä, että korona on lähes yhtä harmiton kuin kausi-influenssa? Ehkä nyt vois jo vähitellen tajuta, että jos viruksen antaa tarttua ilman rajoituksia, jälki on todella rumaa. Nopea laskutoimitus. Jos Espanjassa vasta 5 % on saanut tartunnan, ja 95 % ei, olisi kuolinluku 20-kertainen, jos kaikki taudin saavat. Eli 20* noin 30 000 = 600 000. Siis vähintään. Luku on varmaan vielä rumempi, kun terveydenhuolto on jälleen polvillaan rajoitusten purkamisen jälkeen.
Ei se mitään. Jos annetaan koronan levitä ja tulee vaikka 20 000 kuollutta lisää Espanjassa, niin ehkä vasta-aineita omaavien määrä nousee 5:stä 6%:iin.
Tosin jos vasta-aineen kesto onkin vain muutama kukausi, niin ne ehkä ovat siinä vaiheessa jo kadonneet ekalta prosentilta ja ollaan taas 5:ssä.