Aviomieheni vähättelee tekemäänsä väkivaltaa ja sanoo että olen ansainnut sen
Olemalla niin huono vaimo.. Sen takia aviomies saa huutaa, töytäistä, läpäyttää... Nauroi kun sanoin että aviomiehen teot ovat rikoslain mukaan väkivaltaa.. Miehen mielestä mies saa ojentaa vaimoa jos vaimo ei tottele aviomiestään ""kevyen kurillisin toimenpitein"" , vetosi myös historiaan ""kautta aikojen tehty niin"".
Kommentit (46)
Mies vaihtoon vaan. Helpoimmalla pääsee :)
-kokemusasiantuntija-
No ei saa.
Miksi mies haluaa pitää huonoa vaimoa?
Miksi et lähde?
Valitettavasti ap:n miehen kaltaisia miehiä on Suomi pullollaan. Kokemusta useammastakin samanlaisesta. Miten voikin niitä olla niin paljon?????
Vierailija kirjoitti:
Ja sä siedät tätä?
Ja sä siedät väsyneitä provoja ja ruokit laiskaa trollia?
Väkivalta on väkivaltaa, aina. Lähde ennen kuin väkivalta raaistuu.
Täältä saat nopeasti neuvoja ja apua:
Suomen lain mukaan nainen saa erota miehestä, siihen ei tarvita miehen lupaa.
Jos et tällä hetkellä kykene lähtemään, kirjaa väkivaltatilanteissa päivämäärät, kellon ajat ja mitä on tapahtunut. Omia keskusteluita saa myös kuvata/nauhoittaa, kunhan niitä ei laita jakoon. Näistä on apua mm. rikosilmoituksen tekemisessä ja huoltajuuskiistassa.
Mitä tuohonkin sanoisi. Älä nyt itse kuitenkaan ajattele niin vaan eroa. Tuo on aivan selkeä juttu, joku ikävä sanallinen käytös voi olla vaikeampaa määritellä hyväksyttäväksi tai ei-hyväksyttäväksi, mutta töniminen ja läpäyttäminen on ihan selvää alistamista ja jos ei ihan suoraa pelottelua niin ainakin niin törkeää käytöstä että ei pidä katsella sekuntiakaan. Arvosta itseäsi vähän enemmän ja lähde tuosta suhteesta.
Ja sinä näytät ajattelevan samalla tavalla. Ansaitsette toisenne.
Hakkaat sen. Silleen muutkin vaimot lopettaa väkivallan. Yleensä mies ei selviä hengissä, mutta oppii kerrasta.
Tuolla on tapana paheta, onko jatkunut jo pitkäänkin?
Tee poliisille ilmoitus ja jätä mies etsimään mielestään parempaa vaimoa.
On totta että tuota on ehkä harjoitettu kautta historian mutta silti se on rikos ja naisellakin on nykyään tasaveroiset ihmisoikeudet.
Tuollainen mies ei lopeta väkivaltaa ikinä. Sinun päätöksesi, lähdetkö vai jäätkö.
Ja sä siedät tätä?