Laki sitä ja laki tätä - emme silti laita lapsia kouluun
Hallitus puhuu, että kun laki määrää sitä ja tätä ja on pakko avata koulut. No selvä, täytyyhän lakeja noudattaa. Mutta sitten voi olla kansalaisliikkeitä, joita tarvitaan, kun lait ovat haitallisia. Aika moni pitää lapsensa kotona toukokuun loppuun asti. Arvioinnit on silloin jo tehty, eikä kotiin jäämisestä koidu mitään haittaa. Lapseni luokan vanhempaintoimikunta otti yhteyttä ja kysyi kaikilta vanhemmilta, mitä ajattelemme kouluun palaamisesta. Suurin osa aikoo pitää lapset kotona, osa ei ole vielä varmoja. Kukaan ei ole varmasti laittamasta lastaan kouluun.
Opettaja kertoi, että hän toki on luokassa ja opettaa, kuten hänen virkansa edellyttää. Jos kaikki lapset jäävät kotiin, hän sanoi jatkavansa etäopetusta. Ymmärrän ehdottomasti senkin, ettei opettaja ala sekä opettamaan luokassa että tekemään erikseen etäkoulutehtäviä.
Niinpä alkaa näyttää siltä, että me vanhemmat yksimielisesti toivomme etäopetuksen jatkuvan ja pidämme lapset kotona.
Kommentit (2)
Hienoa, jos vanhemmilta löytyy yhteinen sävel. Opettajakin saa rauhassa suunnitella loppukevään tunnit.
Meidän lapsen luokalla ainakin puolet menee kouluun. Ovat välttämätöntä työtä tekevien lapsia, joiden perheissä altistutaan koronalle muutenkin. Kaikki vanhemmat eivät pysty valvomaan lastensa liikkeitä tai jaksa etsiä koronasta kertyvää tietoa, kun elävät sen keskellä itse. Anoimme lapsellemme lomaa.
Emme ymmärrä ylimääräisiä uhkauksia, koulujen avaamista lyhyeksi aikaa. On aika nitistää korona myös työssä koronalle altistuvien ja heidän perheidensä vuoksi!