Miten harha jumaluudesta syntyy.
hminen on luonnonmuovaama tuote. Tosin moni ei halua sitä tunnustaa ja saattaa jopa suuttua tämän totuuden kertomisesta.
Kuitenkin tämä alkuperä luonnossa on saanut ihmisessä aikaan erään ominaisuuden, joka saa hänet uskomaan vaikka Jumalan ja tuonpuoleisen olemassaoloon.
Ihmisen aivoihin nimittäin on kehittynyt osio joka saa hänet olemaan varuillaan ja näkemään mielessään erilaisia uhkaskenaarioita edessään. Tämän aihealue saa hänet myös ajattelemaan, että jokin taho tarkkailee häntä. Ihminen keksii tuoksi tahoksi vaikka Jumalan.
Kas näin Jumalharha on syntynyt.
Tuota Jumalharhaa onkin sitten varsin helppo ruokkia ja useinhan juuri erilainen pelottelu (usein helvetillä pelottelu) onkin monien uskonlahkojen käyttämä uskonnontarjoamiskeino. Tästähän on saanut lukea vaikka siitä miten moni on kokenut lestadiolaisten hoitokokoukset ahdistavina.
Kommentit (4)
Tämäkin on todiste Jumalan olemassaolosta. Miten voi olla muuten mahdollista että niinkin hienostunut elin kuin aivot voi luoda tyhjästä jotain jota ei ole ”tieteen” keinoin todistettavissa?
Loistava otsikko, mutta sisältö ei tuo mitään De Facto näkemystä mihinkään muuhun että jollain on viha jumalaa vastaan koska jumala on ihminen ja ap ei ole ollut ihminen ihmiselle.
Viimeistään ap:n aloitus oli se rike jota tässä vihataan. Alanuolitukset ovat toistaiseksi kohdallaan, koska on jumalaa rakastavia kunnes muukalaisten mielipiteillä yritetään vaikuttaa. Jumala ei ole mikään kaappihomo.
No, ihminen, eli Homo Sapiens, on alkanut tekemään ensimmäisiä valtioita n. 7000 v. sitten.
Ne olivat pieniä kyliä, missä ei enää oltu metsästäjä/keräilijöitä. Vaan keksittiin maatalous. Ja porukka ei enää vaeltanut.
Ja ihminen keksi perusteen, miksi yksi voi hallita muita. Keksittiin Jumala.
Ja Kuningas tai mikä lienee kyläpäällikkö legitimioi oman valtansa. Minä olen jumalan yhteyshenkilö.
Tästä kaikki lähti. Valta. Näin se saatiin.
Nykyään on tiede kehittynyt siihen, että poppamiehiä, taikauskoa, magiaa..eikä uskontoja tarvita.
Asiapuhetta joka sana. Lisäksi erilaiset hengelliset henkilöt käyttävät myös psykedeelejä luodakseen ihmisen päähän hengellisiä harhoja sekä auttamaan hypnotisoinnissa joilla juurrutetaan päähän henkimaailman uskoa.
Älkää koskaan syökö mitään mitä joku uskonnollinen tyyppi tarjoaa.