Nuorison vappubileet mökillä
Mitä voin tehdä? Tytär on 19vee, asuu vielä kotona. Viikonloput viettää poikaystävän luona. Nyt he suunnittelevat menevänsä To - la pojan kaverin mökille. En hyväksy tätä ollenkaan, koska henkilömäärä ei varmasti pysy alle kymmenessä. Tytär ei edes tunne näitä tyyppejä. Jos he kuitenkin toteuttavat suunnitelmansa, pitääkö mun laittaa porttikielto kotiin? Mitä tekisitte?
Kommentit (21)
Sinun ei pidä tehdä yhtään mitään, etkä voi "laittaa porttikieltoa" kenellekään omaan kotiinsa.
Vierailija kirjoitti:
Sinun ei pidä tehdä yhtään mitään, etkä voi "laittaa porttikieltoa" kenellekään omaan kotiinsa.
Tietenkin voi laittaa, jos sääntöjä ei noudateta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sinun ei pidä tehdä yhtään mitään, etkä voi "laittaa porttikieltoa" kenellekään omaan kotiinsa.
Tietenkin voi laittaa, jos sääntöjä ei noudateta.
En jaksa olla ihmettelemättä ihmisten tyhmyyttä... Ei, omaan kotiin ei voi antaa ihmiselle porttikieltoa.
Voit toki kiristää häntä, mutta sillä aiheutat vain sen, että hän tosiaankin menee bileisiin, hankkii oman asunnon eikä halua olla kanssasi missään tekemisissä.
Ei varmasti ole ainoa mökkiporukka ja veikkaan että kaikki eivät ole teiniporukoita.
Ei mua muut mökkiporukat kiinnosta. Mun vain pitäisi pysyä edes muutama viikko vielä terveenä. Toisella lapsella on ysiluokan päätöskokeita tiuhaan tahtiin, ja mun pitää valvoa niitä. Ap
Yksityisiä juhlia ja kokootumisia ei ole kielletty. Kuinka tyhmiä ihmiset on kun luulee että hallitus voi kieltää normaalin elämisen ?? Julkiset yli 10 hengen kokoontumisen voi kieltää mutta yksityis tiloissa tapahtuva juhla on eriasia. Moni vaan nyörtyy pelon takia hallitukset suosituksiin. Kyllä ihan normaalisti on häät ja ristiäiset tulossa joihin mennään ja isot vappubileet myös. Hui että.
Antaisin tietty mennä kun on aikuinen ihminen mutta kahden viikon karanteeniehdolla tai ettii uuden kämpän itelleen. Pitää sen verran kunnioittaa äidin terveyttä.
Koska kyse on suosituksien vastaisesta toiminnasta, jossa vaarannetaan myös toisten terveyttä kysy saisiko tytär jäädä kaverin mökille vielä pariksi viikoksi. Tämä on absurdi kysymys, mutta jos vain kiellät tytärtäsi se ei auta. Jos mahdollista laita hänet miettimään, miten hän kantaa vastuun ottamastaan riskistä. Pyydä hänet neuvottelemaan, miten järjestätte asumisenne seuraavaksi kahdeksi viikoksi ja voisiko hän esim. sulkeutua huoneeseensa siksi ajaksi.
Koska haluat pysyä terveenä toisen lapsesi vuoksi on se täysin perusteltu syy. Ohjeita kotieristykseenkin on ja siihenhän on pakko mennä, jos tytär on korona-ajan vapaamatkustaja välittämättä muista yhtään.
Sen ikäiselle on vaikea asettaa rajoja, elämänhalu on valtava, kuin myös kaipuu kavereitten kanssa juhlimaan, mutta sen ikäinen myös on halutessaan hyvinkin järkevä ja jos kohtelet häntä aikuisen tavoin. Elämme poikkeuksellisia aikoja ja siinä on myös vanhemmuuden roolikin poikkeva. Kuin myös lapsen.
Te olette NIIN hysteerisia :)) hallitus ei voi määrätä ihmisten yksityistä elämää, tyhmiä on ne jotka niin luulee. Vappu on juhla ja sitä juhlitaan ihan normaalisti niin kuin ennenkin .kuolla voi huomenna vaikka auton alle.
Ap, ihan naurettavaa sun tekosyy , pitää valvoa ysiluokkalaisen kokeita,onko sun lapsi jotenkin erityis lapsi vai mikä mättää, kyllä tuon ikäinen osaa ihan itse tehdä nuo koulujutut, jos ei niin joku on vialla.
Mitäpä jos porukkaa onkin se alle 10?
Mä kyllä omani päästäisin, tosin ei tuon ikäinen oikeasti mun lupaa edes tarvitse. Voisin ehdottaa, josko mökkireissun jälkeen voisi olla sen poikaystävän luona sen pari viikkoa? Jos ei, niin seuraavaan pariin viikkoon yrittäisin pitää ns väliä lapseni kanssa :D
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sinun ei pidä tehdä yhtään mitään, etkä voi "laittaa porttikieltoa" kenellekään omaan kotiinsa.
Tietenkin voi laittaa, jos sääntöjä ei noudateta.
En jaksa olla ihmettelemättä ihmisten tyhmyyttä... Ei, omaan kotiin ei voi antaa ihmiselle porttikieltoa.
Niinpä. Siihen vaadittaisiin virallinen oikeuden päätös, jottei ihminen saisi enää tulla omaan kotiinsa. Se ei riitä perusteeksi, että talon asukas on täysi-ikäinen eikä maksa vuokraa.
Siellä juotiin, siellä nussittiin -lauleskelevat jälkeenpäin.
Kuinka moni syö suosituksien mukaan, kuinka moni liikkuu suosituksien mukaan .....suositukset on suosituksia ja vastoin perustuslakia .. ihmisen yksityistä aikaa ei hallitus määrää.
Surullista, että oikeasti on ap:n kaltaisia ihmisiä :(
Mä olen kysellyt omilta teineiltä, että mitä vappusuunnitelmia on ja olin järkyttynyt, kun sanoivat, ettei ole mitään :o
Vappu kuitenkin nuorille vuoden bilejuhla nro uno, joten aika outoa, jos eivät mitään kehitä.
Vierailija kirjoitti:
Ap, ihan naurettavaa sun tekosyy , pitää valvoa ysiluokkalaisen kokeita,onko sun lapsi jotenkin erityis lapsi vai mikä mättää, kyllä tuon ikäinen osaa ihan itse tehdä nuo koulujutut, jos ei niin joku on vialla.
Kokeessa täytyy olla valvoja, ellei ole kirjan kanssa tehtävä koe. Tietenkin haluan, että pysymme terveenä. Toinen syy on se, että olen sairaalassa töissä.
Ap
Ap, ei meidän 9 luokkalaisella tarvii olla mitään valvojaa kokeessa ja sun työ ei vaikuta sun täysikäisen lapsen liikkumiseen ja kuinka tyhmä sä olet että luulet koronan heti tarttuvan jos rikkoo suosituksia ??? Kyllä oot aika yksinkertainen.
Mikäs siinä. Ilmoitat tyttärellesi, että ottaa riittävästi kampetta mukaan, pyydät avaimet pois ja tervetuloa takaisin kotiin kahden viikon päästä.
Tytär on täysi-ikäinen ja tekee omat valintansa. Jos haluat sen takia heittää sen pellolle, niin sitten heität. Kerro se kuitenkin sitten hyvissä ajoin