Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia walesin- tai englanninspanielista

Vierailija
26.04.2020 |

Pystyisitkö kukaan kellä on jompikumpi koira ollut ja kokemusta löytyy kertomaan millaisia koirat ovat luoneeltaan, pystyykö rauhottumaan omiin oloihin vai tykkääkö koko ajan tehdä jotain. Pystyykö elämään esim kerrostalossa (saisi silti paljon liikuntaa). TÄRKEIN kysymys on, että miten paljon koira aiheuttaa allergiaa, lähteekö karvaa paljon?
Kiitos jos joku pystyy näihin vastaamaan

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole itsellä mutta lähipiirissä.

Ja kyseessä on siis englannin- tai walesinspringerspanieli.

Paljon on virtaa, iloisia höselöitä. Aika voimakkaita ja energisiä. Eli välttämättä ei esim. ihan alakouluikäisen ulkoilutettavaksi. Metsästyskoiria ovat, joten hajut ja vietit vie mukanaan. Kuitenkin aika helppo kouluttaa ja tykkäävät sinänsä tehdä ihmisen kanssa töitä. Eivät sovellu sohvakoiraksi vaan nauttivat metsässä remmeltämisestä ja parasta olisi, jos pääsevät oikeasti metsästämään perheeseen tai jos harrastetaan vaikka jäljestystä.

Turkki on muuten kohtuu helppo mutta karvaiset korvat ja pitkät maha- ja tassukarvat keräävät kyllä risuja, hiekkaa ja rapaa. Eivät kuulu ns. vähän allergisoiviin rotuihin. Allergisoituminen on toki sekä koirayksilön että ihmisyksilön mukaan yksilöllistä ja omalle koiralle voi ajan mittaan siedättyä. Kuitenkin jos on allergiataipumusta ja haluaa silti koiran, niin kannattaisi ottaa mieluummin joku vähemmän allergisoiva. Esim. keskikokoinen villakoira voisi sopia hyvin. Tai vehnäterrieri. Tai joku vesikoirista (espanjan, portugalin) tai lagotto romagnolo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kolme