Turvallinen kohtuuhintainen turvaistuin isofix-kiinnityksellä selkä menosuuntaan?
1-vuotiaalle tulisi käyttöön. Mikä istuin on teillä todettu hyväksi käytössä? Kiitos vinkeistä!
Kommentit (6)
Isofix-kiinnitteisistä halvin taitaa olla britax maxfix. Isofix-kiinnitteinen menee vain 18 kg asti, joten jos lapsi on nopeasti kasvavaa sorttia, niin kannattaa miettiä olisiko turvavyökiinnitteinen parempi, ne menevät 25 kg asti selkä menosuuntaan. Esim. Britax maxway tai axkid minikid.
Britax Swingfix on testeissä menestynyt, kohtuuhintainen ei ehkä ole. Isompien lasten kanssa ei ollut vielä olemassakaan istuimia, jotka kääntyvät ovelle päin, mutta enää en luopuisi siitä ominaisuudesta. Niin paljon helpompaa laittaa lapsi istuimeen! Isommat lapseni olivat pitkiä tytöiksi, 3-vuotiaana n. 100 cm, painoivat silti vain noin 15 kg. Eli kyllä 18 kg asti oleva istuin menee neljävuotiaaksi normaalipainoisella lapsella.
Aika pitkälle turvallinen on katettu tuolla selkä menosuuntaan asennuksella. Sen jälkeen istuimissa on aika pieniä eroja. Esim. osassa on erillinen sivutörmäyssuoja lisänä. Kunhan pysyt kaukana nenä menosuuntaan istuimista ja erityisesti palkki-istuimista.
Ylös