Mikä läppärissä vikana?
Kun avaat minkä tahansa sivun, niin sivu hypähtää parin sekunnin kuluttua aavistuksen ylöspäin.
Ärsyttävä juttu, kun ennen hyppäystä olet aikeissa painaa jonkin uuden sivun auki ja sit hyppäyksen vuoksi kursori osuukin jonkin toisen otsikon sivun kohdalle.
Mitätön juttu, tiedän, mutta saako tuon jotenkin korjattua?
Kommentit (5)
Johtuu kuvien latauksesta, niiden määrityksestä ja niiden vaikutuksesta sivun asetteluun. esim jos yläpalkissa on kuva jolle ei ole rakenteellisesti annettu oikeaa korkeutta niin vasta kun kuva on latautunut se piirretään ruudulle ja tuolloin se työntää alempana olevaa sisältöä alaspäin (aiheuttaen tuon kuvaamasi nykäyksen). Huolellisella koodauksella suurimmasta osasta näitä pääsee kyllä eroon.
Epäilen että siinä on windows. Poista se.
Toinen vaihtoehto jos siis tätä sattuu ihan joka sivustolla on joku selaimessa oleva extensio. Tällöin kannattaa katsoa selaimen plug-init ja extensiot ja ottaa pois käytöstä kunnes syyllinen löytyy.
Sinusta ei ole help deskiin. Kryptisiä jupinoita, tyyliin koodaa, extensiot. Mitä noilla tekee? Ei mitään.
Homma on yksinkertainen. Sivut latautuvat hitaasti, koska verkko on kuormittunut. Ratkaisu on. Odota pari sekuntia pidempään.
Up