Mistä seurakunta vailla harhaoppeja?
Olen tullut uskoon 2018 kesällä. Olen lukenut Raamattua melko ahkerasti ja ruvennut kyseenalaistamaan kolminaisuusopin. Mikä seurakunta olisi Suomessa sellainen joka olisi mahdollisimman raamatun mukainen ja ei opettaisi mitään harhaoppeja? Minulla ei ole tällä hetkellä yhtään Kristukseen uskovaa ystävää Suomessa.
Kommentit (16)
Jehovantodistajat eivät tunnusta kolminaisuusoppia.
Eivät myödkään ns. messiaaniset juutalaiset, jotka tunnustavat Jeesuksen Jumalan pojaksi.
Voipi olla, että sulla tulee perustettavaksi oma seurakunta.
Voi voi. Sinullakin pitkät terapiat aikanaan edessä, kun aivopesetät itsesi tuollaisella hölynpölyllä.
AP, pysy Jeesuksen armossa, älä vaivaa päätäsi kolminaisuusopin kaltaisella hienosäädöllä.
Älä myöskään etsi täydellistä seurakuntaa, jos sellainen olisi, se menisi pilalle kun sinä tai minä liitymme siihen. Olen ollut uskossa Jeesukseen 22 vuotta, ja vakuutan sinulle että joka ainoassa seurakunnassa on joitain harhaoppeja (minun mielestäni).
Rukoile, ja Herra itse vie sinut sellaiseen seurakuntaan, jonne Hän tahtoo. Jos hyvin käy niin se seurakunta on pykälän vähemmän harhaoppinen koska sinä osallistut.
Tutustu rohkeasti eri vaihtoehtoihin, kirjallisuutta vaikka aluksi, jokaisessa seurakunnassa jäsenet ovat yksilöitä, ei kaikki edes seurakunnan sisällä ajattele asioita samoin. Muutoma tuttu on lähiaikoina liittynyt helluntaiseurakuntaan ja ainakin heidän kohdallaan valinta on ollut oikea. Olen heidän puolestaan hyvin onnellinen, sillä tämä uusi tie on saanut heillä aikaa suuren elämänmuutoksen.
Luther-säätiö pyrkii noudattamaan raamatunoppeja tarkasti ilman nykyajan muoti-ilmiöitä kuten nykyisessä evlut kirkossa toimitaan. "avioliitto on miehen ja naisen välinen pyhä liitto"= Jeesus sanoo, että miesten välinen seksi on hyvästä.
Raamattu sanoo "nainen olkoon vaiti seurakunnan edessä"= tehdään naisista pappeja seurakuntaan.
Eiköhän normaalein ole se sun luterilainen kirkko.
Vierailija kirjoitti:
Luther-säätiö pyrkii noudattamaan raamatunoppeja tarkasti ilman nykyajan muoti-ilmiöitä kuten nykyisessä evlut kirkossa toimitaan. "avioliitto on miehen ja naisen välinen pyhä liitto"= Jeesus sanoo, että miesten välinen seksi on hyvästä.
Raamattu sanoo "nainen olkoon vaiti seurakunnan edessä"= tehdään naisista pappeja seurakuntaan.
No kyllä Luther-säätiö taitaa aika jyrkästi seisoa kolminsisuusopin takana.
Jos se ap:lle kynnyskysymys on...
Sanoo pää ding ding ding dďďddďzggŕrrrrŕ..
Miksi jotkut tulee helpommin uskoon kuin toiset, miksi en minä :( ap kin tullut uskoon, itse jo 3 vuotta yrittänyt mutta en vaan tule millään uskoon, alkaa ärsyttämään kun tuntuu et Jumala valikoi ihmisiä ketkä pelastaa ja ketkä ei
Karismaattisissa liikkeissä on tämä vaatimus että pitää pamahtaa uskoon. Älykäs ihminen ei voi koskaan pamahtaa uskoon, siinäkin paremmin sopii se ihan tavis kirkko.
Hsjsjs kirjoitti:
Miksi jotkut tulee helpommin uskoon kuin toiset, miksi en minä :( ap kin tullut uskoon, itse jo 3 vuotta yrittänyt mutta en vaan tule millään uskoon, alkaa ärsyttämään kun tuntuu et Jumala valikoi ihmisiä ketkä pelastaa ja ketkä ei
Sinä itse teet sen valinnan, uskotko evankeliumiin. Ihmisellä on vapaa tahto. Jeesus on Herra. 🌿
Lestadiolaisuus on paholaisen kulkua maan päällä - kuten olemme saaneet huomata. Muiden marginaali-ilemntymien lisäksi he ovat rahanahnein, pyrkyrein ja muita vaikean narsistisesti hyväksikäyttämä ryhmittymä. Omasta kokemuksesta kerron: vältä.
Tuosta kolminaisuuden opista en tiedä, mutta tutkittuani vuosikausia erilaisia lahkoja ja ryhmittymiä, olen huomannut, että eräs oppi on ja pysyy: oppi pllusta ja siitä, kuka sen omistaa - kantaja vai yhteisö.
On oikeastaa surkuhupaisaa, miten tuo oppi vaikuttaa hyvinkin erilaisista uskonnollisista maailmoista tulevien elämään ja oloihin. Ihan sama mitä uskontoa edustetaan, ihan sama on päähihhulina mies tai nainen, lopputulema kaiken uskonnollisen hehkutuksen ja oikeassaolemisen jälkeen on: ai niin muuten, meidän johtaja haluaa kaikki pllut käyttöönsä tai ainakin ne nuorimmat ja kauneimmat tai ainakin teinit, ehkä vähän lapsienkin. AInoa poikkeus taisi olla se pahamaineisin lahkojohtaja eli Ihmisten Temppelin Jim Jones, mutta se olikin sellainen kommunisti, ja siihen uskontoon kuuluu ihmisten (niin pllunomistajien kuin muidenkin) vapaus omaan seksuaalisuuteensa, joten sitä ei voida tässä laskea mukaan.
Mutta muuten - Aina se kaikki tuntuu palautuvan monenmoisen länkytyksen jälkeen tuohon Ainoaan ja Oikeaan Jumalaan: Pilluun. Tai sen pahaan alter egoon: Emävttuun.
Raamatun mukainen, heh heh. Aina, kun luetaan Raamattua, niin jotain painotetaan ja jotain unohdetaan ja jätetään pois. Johtuu ihan siitäkin, että itse sisältö on niin ristiriitainen.