Miksi maaseudulla, omakotitaloissa asuvat yli 70-vuotiaat ei saa ulkoilla?
En ymmärrä. Tiheässä kaupunkiympäristössä varmasti kohtaa muita ihmisiä mutta h
jos lähimpiin naapureihin on 1km tai yli niin miksi ei saa pihalla puuhailla?
Kommentit (22)
THL on antanut ”vältettävä” suosituksen yli 70-vuotiaiden ulkoilemisesta
Iästä riippumatta ulkoilu on edelleen sallittua. Ainoataan tarpeettomia ihmiskontakteja tulisi vältellä, mutta omalla pihalla olemisessa tai edes "kylillä" lenkkeilyssä ei ole mitään väärää. Jos joku tulee vastaan, niin sitten vain väistetään riittävän etäisyyden päästä ja ehkä vielä varmuudeksi käännetään pää toiseen suuntaan.
Kukaan ei ole kieltänyt ulkoilua. Sosiaalisia kontakteja tulee välttää.
Miten tämä ei mene jakeluun, vaikka koko ajan yritetään rautalangasta vääntää?
No kukapa sitä maaseudulla noudattaa kun voi ulkoilla niin ettei edes näe muita ihmisia. Jos olisi rajoitettu vain kaupungeissa niin sitten itkettäisiin että on epätasa-arvoista
Vierailija kirjoitti:
https://yle.fi/uutiset/3-11270954
”Liikkumista kodin ulkopuolella tulee välttää”
Tuossa taulukossa täytyy olla virhe! Karanteenissako muka saa ulkoilla, mutta vanhukset eivät??
Miksi alapeukut? Yleä on pidetty luotettava tiedonlähteenä
Koska päättäjät asuvat Helsingissä. Jos Helsingissä täytyy olla liikkumatta ulkona, niin kyllä täytyy maaseudullakin, jossa lähin naapuri kilometrin päässä.
Vierailija kirjoitti:
Iästä riippumatta ulkoilu on edelleen sallittua. Ainoataan tarpeettomia ihmiskontakteja tulisi vältellä, mutta omalla pihalla olemisessa tai edes "kylillä" lenkkeilyssä ei ole mitään väärää. Jos joku tulee vastaan, niin sitten vain väistetään riittävän etäisyyden päästä ja ehkä vielä varmuudeksi käännetään pää toiseen suuntaan.
Jotkut puhuvat, että riittävä etäisyys olisi minimi 3 m. Jos kävelen lähiössä, niin paljon lähempää pyyhältää ihmisiä ohi. En viitsi pusikkoonkaan loikata, tai autotielle, muita väistääkseni.
Kyllä omalla pihalla voivat puuhailla, mutta sieltä ei lähdetä minnekään huitelemaan.
Ulkoiluhan on sallittu tuon ylen jutunkin mukaan.
Kaupungissa ymmärrän, että ei kannata ulkoilla ruuhkaisimpaan aikaan, ruuhkaisimmilla alueilla.
Mene siis sinne sivukadulle työaikaan.
Vierailija kirjoitti:
https://yle.fi/uutiset/3-11270954
”Liikkumista kodin ulkopuolella tulee välttää”
Omakotitalon piha on osa sitä omaa kotia.
Tällä menolla ne vanhukset kuolevat liikkumattomuuteen ennen kuin korona ennättää lähellekään heitä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
https://yle.fi/uutiset/3-11270954
”Liikkumista kodin ulkopuolella tulee välttää”
Tuossa taulukossa täytyy olla virhe! Karanteenissako muka saa ulkoilla, mutta vanhukset eivät??
Minuakin hirvitti se taulukko, ei karanteenissa olevat saisi ulkoilla. Mikä karanteeni se on jos saa ulos mennä, ei mikään.
Minusta kaikkien ois hyvä olla karanteenissa, ihan omatoimisesti jo nyt, mikä pakko sinne ulos on mennä. Onko liikunta todellakin tärkeämpää kuin oma henki tai muiden. Minusta ei. Kyllä sitten ehtii ulkoilusta nauttia kun tilanne joskus normalisoituu.
Ihmiset eivät tunnu ymmärtävän tätä asiaa millään.
Mun 70v isä tekee ihan normaalisti metsätöitä.
Juttua muokattu 23.3. klo 21.30: Grafiikka korjattu. Vaihdettu teksti "perhe" tekstiin "samassa taloudessa asuvat" ja korjattu, että terveille työpaikka ja päiväkoti sekä julkinen liikenne ovat vältettäviä, eivät sallittuja, paikkoja. Sen sijaan yli 70-vuotiaille ulkoilu on sallittua, kun vain muistaa turvavälit.
Järki käteen nyt. Kenenkään ei kannata ulkoilla vilkkaimpaan aikaan klo 17 arkena sillä kaupungin suosituimmalla kävelylenkkireitillä. Mutta myös yli 70v voi ulkoilla hiljaisempina aikoina tai sitten juuri vaikka maaseudulla. Kunhan välttää kontaktia muihin ihmisiin.
SE on pappojen syytä pysyä kotona nyt !!
Zinc
Uskomatonta miten monelta ihmiseltä tuntuu puuttuvan aivot ihan kokonaan. Ei käsitetä sitä tosiasiaa että näiden suositusten tarkoituksena on vähentää koronan leviämistä ELI VÄLTTÄÄ YLIMÄÄRÄISIÄ KONTAKTEJA NIIN PALJON KUIN MAHDOLLISTA.
Ei joka ikiseen erilaiseen tilanteeseen pystytä tekemään erillistä ohjetta ja rajoitusta. Ja kun oma järki ei suurella osalla tunnu pelaavan niin on valittava sitten se kultainen keskitie. Joo, jos joku vanhus asuu korven keskellä mökissä missä ei ristin sielua kilometrien säteellä niin aivan sama mitä se siellä tekee, kun kontakteja ei tule.
Jos asuu helsingin keskustassa kerrostalossa niin silloin vältetään sitä liikkumista niin paljon kuin mahdollista. Jos valtaosalla olisi oma järki tallella niin mitään muuta ei tarvittaisi kuin kertoa että ylimääräisiä kontakteja on välttävä niin paljon kuin mahdollista, mutta ei se vaan onnistu.
Kukas sen kieltää.