Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Afrikassa tilanne on muuttumassa ja tartunnat ovat lähteneet lisääntymään, matkustelun takia

Vierailija
23.03.2020 |

1,2 miljardin asukkaan maanosa Afrikka on toistaiseksi säästynyt koronavirusepidemialta. Koko Afrikassa on todettu maailman terveysjärjestön WHO:n mukaan vain noin 1 000 koronavirustartuntaa. Nyt tilanne on muuttumassa ja tartunnat ovat lähteneet lisääntymään.

Angola, Eritrea ja Uganda ovat kertoneet ensimmäisistä tartunnoista.

Kahdella Portugalista 17.-18. maaliskuuta Angolaan lentäneellä miehellä on vahvistettu tartunta. Eritrean ensimmäinen tartunta on todettu Norjasta kotimaahansa matkustaneella 39-vuotiaalla henkilöllä.

Ugandassa havaittiin ensimmäinen tartunta sunnuntaina. Sairastunut oli tullut Dubaista.

Tartuntoja on myös Zimbabwessa. Mauritiuksen saarivaltiossa on todettu 14 tartuntaa. Sunnuntaina kerrottiin ensimmäisestä kuolleesta. Henkilö oli tullut Belgiasta Dubain kautta.

Eniten Afrikassa tartuntoja on Egyptissä, 294. Saharan eteläpuolisella alueella suurin määrä tartuntoja on Etelä-Afrikassa, 240.

Monet Afrikan maat ovat jo sulkeneet rajansa. Myös kouluja on suljettu ja suuret yleisötapahtumat on kielletty.

Pelkona on, että Afrikan maat eivät selviä epidemiasta, koska terveydenhuolto ei ole samalla tasolla kuin kehittyneemmissä maissa.

https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/136f37d8-1c8c-4206-90ff-d5a47db0…

----------- Mikä on saanut Afrikan todella pienet tilastot nousemaan nyt? NO MATKUSTELU, SAAPUVAT LENNOT.

Ylläri ylläri. Mutta se että tuota matkustelua ei olla saatu kuriin vieläkään, on yllättävää. Eipä Afrikkakaan säästy, näiden ihmisten takia.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harmi, Afrikkahan on tosi hieno maa.

Vierailija
2/3 |
23.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mediaani-ikä Afrikassa on 19,7 vuotta.

Korona ei siis siellä kovin lujaa iske, kun lähes kaikki ovat niin nuoria.

Toista se on Suomessa (43,1 vuotta) tai Italiassa (47,3 vuotta).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luonto hoitaa harvennuksen tehokaasti. Tämä on hyvä asia ilmastonmuutoksen kannalta.