Miehen korona-ahdistus alkaa ahdistaa
Suhtaudun itsekin kaikkiin ohjeistuksiin vakavasti ja tiedän, ettei tautiin pidä suhtautua liian kevyesti. Miehen korona-ahdistus on kuitenkin saanut sellaiset mittasuhteet, että alkaa nuppi seota. Olemme olleet kaikki kotona jo reilu viikko eli lapset etäopetuksessa eikä nuorimmaista olla viety päiväkotiin. Tilaamme ruuat netistä emmekä tapaa isovanhempia.
Mies on puhdistaa kaikki ruokaostosten pakkaukset tai heittää ne menemään. Vihannekset ja hedelmät hän pesee Fairylla. Käsiä pestään koko ajan, mikä on omasta mielestäkin hyvä asia. Kun käymme ulkoilemassa, kengät pitää jättää ulos, ettei koronapisaroita tule kenkien mukana sisälle. Nyt mies ehdotti, että pesisimme kaikki ulkovaatteet jokaisen ulkoilun päätteeksi. Siihen en kyllä lähtenyt. Hän lukee koko ajan koronaan liittyviä uutisia ja linkittää niitä minulle sekä puhuu aiheesta taukoamatta. Itse haluaisin tässä poikkeustilanteessa keskittyä vähän iloisempiin aiheisiin, mutta kun niin sanon, hän moittii minua välinpitämättömäksi.
Miten mun pää kestää seuraavat viikot tai kuukaudet neljän seinän sisällä?! Tulen hulluksi!
Kommentit (12)
Katsoin Jimmy Kimmelin tekemiä etähaastatteluja, esim Julia Louis Dreyfus kertoi käyttävänsä ulkona, aina kumihanskoja ja mietti että pankkikortti pitäisi desinfioida (tosin menee siitä rikki),vsama homma, Jimmyllä, eli ehkäpä miehesi vain reagoi kuten kuuluukin? Kun multimiljardööritkin reagoi samoin, vaikka heillä valmiudet sairauksiin viimeisen päälle.
Vähintään ulkoiluhanskat ja käsipyyhkeet pitäisi pestä joka päivä.
Nyt ei kuivata ulkoa tullessa käsiä käsipyyhkeisiin vaan liuskapaperiin!
Nyt on vasta reilu viikko mennyt. Voit ehdottaa miehellesi, että alatte vaikka iltaisin lopettaa koronan ajattelun ja uutisten seuraamisen tiettyyn kellonaikaan, ja vaikka katsomaan elokuvia. Tilanteen ajattelu ja seuraaminen alkaa muuten käymään kokopäivätyöstä!
Mielestäni ulkoiluvaatteita ei tarvitse pestä nyt joka käytön jälkeen, koska riittää, jos ne voivat olla jossakin ilmavassa kuivassa paikassa pari päivää, ja siinä ajassa mahdolliset virukset kuolevat vaatteista. Eli jos teillä on riittävän paljon ulkoiluvaatteita, niitä olisi hyvä alkaa nyt kierrättämään, että käyttää samoja vaatteita vasta pari päivää myöhemmin. En tiedä tästä asiasta, mutta jostakin (neuvontapuhelin?) voisi kysellä, auttaako mitään, jos käyttää ulkoiluvaatteet kuivausrummun kautta.
Vierailija kirjoitti:
Jätä se sika!
Korjaus: Jätä se puhdas sika!
Kiesus mitä hysteriaa. Näin pienestä ne kultalusikka suussa syntyneet sit sekoaa. Naurettavaa.
Jaa, voi olla että hysteerikot ovat selviäjien joukossa. Vaikka eihän se mukavaa ole ajatella tartuntaa koko ajan.
Mun mielestä aika mukavaa, että hän haluaa suojella noin tarkkaan teidän perhettä. Kuitenkin hänen pitäisi uskoa, jos sanot, että et tarvitse niitä uutisten linkityksiä. Ei siitä mitään hyötyä olekaan, laskee vaan mielialaa. Riittää, että yksi perheessä seuraa uutiset tarkkaan.
Olisiko miehellesi pakko-oireinen häiriö? Tai siis piilevänä ja laukesi sitten tässä koronakriisin keskellä.
Kysy mieheltäsi mistä hän tietää ettei hänellä ole jo koronaa. :D
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jätä se sika!
Korjaus: Jätä se puhdas sika!
Mies: Mitä tehtäis?
Nainen: Sika pestäis!
Mies: *on innoissaan*
Minä suhtautuisin ymmärtäväisesti. Jokainen joutuu käymään sopeutumisprosessin läpi, ja koska hän haluaa kokea huolehtivansa perheensä turvallisuudesta, sinä voit vähitellen alkaa ujuttaa siihen käsitteeseen laajennusta. Eli henkisen hyvinvoinnin ylläpito. Nyt alkaa olla tehtynä kaikki mahdollinen. Sen kuivausrummun pitäisi olla toimiva konsti, btw... arvaa mistä tiedän. ;)
Niin, miehesi ei ole ainoa joka reagoi noin. Ole onnellinen ja mieti, mikä riesa sinulla olisi, jos hän hoilottaisi kaverien kanssa baarissa ja kiukkuaisi, miten turhan nuhan takia kaikki sekoaa.
Anna hänelle huoliaika, ja vaadi perheaikaa vähitellen lisääntyvästi. Tosin, tässä voi tulla kaikenlaisia vaiheita. Itse olin pari päivää rauhallinen kun valmiuslakia alettiin pykätä. Nyt olen uudelleen hermostunut, kun tajusin että vaikka varastoillamme pysytään hienosti hengissä vaikka puoli vuotta, niin elämänlaatu menee niin ankeaksi että kärttyisyyttä on luvassa sitä kautta. Nyt masentaa, realismi puri persuuksiin. Mutta huomenna on varmaan taas toinen olotila.
Sekoohan tuo ukkosi ennen pitkää, ja sinä. Onko miehesi vaaravyöhykkeellä sairauden suhteen, jotain perussairauksia?