Oletko valmistautunut nopeaan sairaalaanjoutumiseen?
Pahoitteluni, että aihe voi olla tässä tilanteessa herkkä.
Kysyn kuitenkin, oletteko jollain tavalla varautuneet sellaiseen mahdollisuuteen, että saattaisitte joutua yllättäen sairaalaan?
Onko teillä lääkityksiä, joista pitäisi jonkun tietää? Löytyykö työnantajan yhteystiedot helposti jos et yhtäkkiä pääsekään töihin etkä pysty itse ilmoittamaan? Jos teillä on lapsia, onko heidät varustettu osaamaan toimia?
Tuli mieleen kysyä kun äsken täydentelin omaa pientä "sairaalakassiani" (minulla on pitkäaikaissairauksia). Onko syytä varautua mahdollisuuteen, että voi tulla pikainen hoidon tarve?
Kommentit (16)
Puhelin, laturi ja lompakko. Kaikki muu tulee talosta.
Vierailija kirjoitti:
Puhelin, laturi ja lompakko. Kaikki muu tulee talosta.
Eipä muuten tule kuin hammasharja, näytehammastahna ja kampa.
Hiusharja, hiuspompula, dödö, naamarasva jne. puuttuvat, etkä edes saa niitä kotoa, kun vierailijoita ei saa tulla.
Eli sairaalakassi taas käyttöön (tai edes idea siitä, mitä siellä pitäisi olla).
t. Vastikään sairaalaan päivystyksestä joutunut
No jos joudun sairaalaan koronan takia (oletan, että tässä nyt sitä koronaa jälleen kerran tarkoitetaan), niin mun täytyy olla niin puolikuollut, etten kyllä kaipaa jotain hiusharjaa tai dödöä, saati naamarasvaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Puhelin, laturi ja lompakko. Kaikki muu tulee talosta.
Eipä muuten tule kuin hammasharja, näytehammastahna ja kampa.
Hiusharja, hiuspompula, dödö, naamarasva jne. puuttuvat, etkä edes saa niitä kotoa, kun vierailijoita ei saa tulla.
Eli sairaalakassi taas käyttöön (tai edes idea siitä, mitä siellä pitäisi olla).
t. Vastikään sairaalaan päivystyksestä joutunut
Nuo ei ole välttämättömyyksiä. Perusrasvaa saa kyllä naamaan. Jos Koronassa sairaalaan joutuu niin kunto on huono. Ei silloin hiuksia harjailla.
Ehtii miettiä sittenkin kun sairastuu. Ensin varmaan laittaisin parhaat poket läppäriin että on sairaalassa sitten runkkumatskua.
Eiks se klassikko ole, että pitää sääri- yms karvat ajettuna ja asialliset alusvaatteet yllään
Kuka hoitaa kotieläimet? Entä maalla tuotantoeläimet?
Te joille rasva ei ole välttämätön: ette siis pese itseänne? Vai oletteko vain niin onnekkaita, ettei ihonne tarvitse minkäänlaista kosteutusta, edes sairaana?
Mahtavatko kytätä Omakannasta ihan jokaisen lääkityksen ja huolehtia niistä? Hoitavatko mm. silmät?
Lääkitys kysytään omasta tk:sta ja tarkistetaan vielä potilaalta, jos on sen kuntoinen, että voi vastata.
Olen pakannut laukun sitä varten ja pidän sellaisia tavaroita, joita tarvitsen päivittäin, yhdessä paikassa lähellä, että voin ne siirtää laukkuun nopeasti tarvittaessa. Äkkilähtö ei varmaan ole todennäköinen, mutta periaatteessahan aamulla saattaa herätä hyvin heikossa kunnossa.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Valmiina ollaan! Samat reikäiset pieruverkkarit jalassa kuin viimeksi joutuessani äkillisesti sairaalaan.
Eräs sukulaiseni muisti aina mainita miten pitää olla aivan puhtaat alushousut aina jalassa kun lähtee kotoa pois. Jos joutuu onnettomuuteen ja siitä sitten sairaalaan. Veikkaan vaan, että sairaalan väkeä ei siinä vaiheessa kun yritetään ihmistä pelastaa kiinnosta onko siellä pöksyissä ruskea tai keltainen raita. Ja kunnon onnettomuuteen joutuu niin siinä voi suoli tyhjentyä spontaanisesti.
En pidä todennäköisenä että joutuisin koronan iskiessä osastohoitoon, mahdollisena ehkä. Olen ollut hengitystieinfektioiden vuoksi sairaalassa muutamaan otteeseen ja en ole kummempia varusteita tuolloinkaan mukaani tarvinnut.
Joskus pidin kassia pakattuna, jossa alusvaatekerta, hammasharja, t-paita.
Äkkiä saan kasaan jos tarvin.
Nyt kannattaa ottaa myös käsivoidetta ja vesipullo mukaan. Oli merkityksellistä huomasin kun olin.
Miten varautua nopeaan sairaalaan joutumiseen ?
Zinc
B) Miksi ylipäätänsä pitäisi varautua ?