Lue keskustelun säännöt.
Verikokeen jälkeen patti kyynärtaipeessa
06.03.2020 |
Kävin tänään verikokeessa ja nyt huomasin että siinä pistokohdassa, tai oikeastaan sen yläpuolella on joku patti/kohouma. Onko normaalia? Pistokohta on myös hieman kipeä ja siihen on kehittymässä mustelma.
Kommentit (3)
Kamala tapaus. Kaikki rauha perheelle ja nuoren tytön sielulle Siitä surusta eivät vanhemmat ikinä toivu..
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
turussakin suomalaiset hoitajat pistivät samalla neulalla 50 eri vanhusta. eli jos kävit julkisella, niin sait varmaan jonkun taudin likaisesta neulasta.
Toisinaan käy noin ja johtuu siitä, että veri valuu suonesta kudoksiin. Tuo patti voi tulla, jos ei paina riittävästi pistokohtaa näytteenoton jälkeen. Toisinaan tuo patti saattaa tulla jo verinäytteen ottamisen aikana, jos neula lävistää suonen eli ns puhkaisee suonen, mutta mekanismi on sama eli veri pääsee valumaan kudokseen. Sen vuoksi myös mustelma muodostuu. Ei ole vaarallista ja lähtee kyllä pois itsestään. Ja on myös normaalia, että verikokeen jälkeen pistoalueella voi olla lievää kipua jonkin aikaa, kenties tuossa "pattitilanteessa" ehkä hieman enemmänkin kipua, koska vuoto kudokseen aiheuttaa lisää painetta pistoalueeseen. Kipu loppuu useimmiten 1-2 päivässä. t.labrahoitaja