Pienelläkin budjetilla voi viettää kivan loman
Muutamalla satasella sai ihan hauskan lapsiperheen talviloman. Löytyykö muita pienen budjetin kanssa lomailevia?
Kommentit (8)
Me saatiin täyshoitoviikko kylpylästä, maksoi 125€.
Käytiin superparkissa ja urheilukeskuksessa, käytiin tutustumassa yhteen kaupunkiin, grillattiin, lapsi oli yökylässä. Kaikenlaista tällaista. Ap
Vierailija kirjoitti:
Me saatiin täyshoitoviikko kylpylästä, maksoi 125€.
Joo, tuettuja lomia varmaan kyllä saisi.
Voi lähteä edullisesti Onnibussilla toiseen kaupunkiin vain päiväkseltään tai yöpyä kaverin/sukulaisen luona. Voi käydä museoissa, kun nehän ovat yleensä ilmaisia alle 18-vuotiaille. Ja Hesessä syömässä.
Sama ongelma, aina :(
Viime kesästä oppineenä olemme laittaneet joka kuukausi vähän sivuun tämän vuoden kesälomaa ajatellen. Olemme laittaneet molempien (pienestä palkasta) 25e molemmat eli yhteensä 50e syyskuusta lähtien. Nyt "kesätilillä" on 300e. Heinäkuussa on loma eli tavoitesummana on 500 euroa. Perheessämme on kaksi aikusita ja yksi lapsi. Toivon, että voimme tulevasta kesälomasta nauttia <3 Toki tarkasti pitää miettiä, mutta on pieni pesämuna kuitenkin <3
Me oltiin viikko ilmaiseksi tuttavan mökillä Levillä!
Isoissa kaupungiessa/niiden lähellä helpompaa. Jos asuu "korvessa" ei juuri paikkoja mihin mennä ole, toki luontokohteita voi olla, mutta ei (ainakaan usein) tapahtumia ym.
Esim. jos menee vaikka museoon/teatteriin, niin vaikka se lippu maksaakin, ei mene muuhun rahaa. Jos asuu pitkän matkan pässä, bensa maksaa, ehkä pitää jäädä hotelliin yöksi jne.
Usein kaupungeissa on MAKSUTTOMIA tapahtumia, voi olla erilaisia kaupunki-festareita (joissa kaikkia/osa maksutonta) lasten tapahtumia ym. ja museoissa ym. usein ilmaisia sisäänpääsyjä (esim. joka kuun 1. tiistai, tai perjantaisin klo 16 jälkeen jne.) joita on helppo hyödyntää kun "asuu vieressä". Myös ulkona syöminen on välillä hyvinkin edullista, erilaiset lounastarjoukset ja kampanjat (Syö 10 eurolla-päivät jne.) joihin voi osalistua myös lasten kanssa.
No kerro nyt mitä sait ja mistä?
Mun sakki ei ainakaan muutamalla satasella liiku mihinkään.